Svetla budućnost OIE u Srbiji – uvid sa Sajma energetike i ekologije

Foto: EP

Tokom drugog dana Međunarodnog sajma energetike i ekologije, održan je panel pod nazivom „Značaj obnovljivih izvora energije“, koji je okupio stručnjake iz sektora OIE. Panel je pružio uvid u trenutne napore i planove za prelazak na čistu energiju u Srbiji, sa posebnim fokusom na doprinose pojedinih kompanija u ovom sektoru.

Nikola Grubor, projekt menadžer u kompaniji MT-KOMEX, jedan od tri učesnika panela, detaljno je predstavio aktivnosti i dostignuća kompanije u kojoj radi. MT-KOMEX je postavio preko 110.000 solarnih panela i izgradio više od 180 solarnih elektrana, doprinoseći time velikom procentu zelenih kilovata u energetskoj mreži Srbije. Grubor je naglasio da su ovakvi projekti ključni za ostvarivanje cilja Srbije da do 2040. godine 40 odsto energije dobija iz obnovljivih izvora. On je istakao značaj hidroelektrana koje već proizvode oko 25 odsto ukupne instalisane snage u zemlji, što jeste olakšavajuća okolnost kada je u pitanju ostvarivanje cilja, ali se očekuje da će vetar i solarna energija preuzeti preostali deo. Već sada u vetru imamo oko 500 megavata instalisane snage, a kada je reč o solarima, njihov broj se uvećava iz dana u dan. Otežavajuća okolnost bile su regulative, tačnije određeni zastoj koji se desio, i koji je trajao oko šest meseci, kada nisu izdavani uslovi za priključenje novih kapaciteta OIE. U međuvremenu je doneta nova uredba, i trend se nastavio.

Bojan Gligić, direktor kompanije Esotron, prisutnim je predočio svoj doprinos sektoru OIE kroz inovativno korišćenje otpadnih jestivih ulja za proizvodnju biodizela. Njegova kompanija vodi se idejom o ekološki prihvatljivom korišćenju otpada. Esotron danas sakuplja otpadno ulje sa preko 4.300 lokacija, što uključuje restorane i hotele, sakupljajući oko 1.500 tona mesečno.

Foto: EP

Treći govornik, Nikola Luković iz kompanije New Energy Solutions, predstavio je Vetropark Kovačica kao primer smanjenja zavisnosti od fosilnih goriva. Ovaj vetropark, sa 38 turbina i 104,5 MW instalisanih kapaciteta, doprinosi značajnom smanjenju emisije štetnih gasova (oko 250.000t godišnje), snabdevajući električnom energijom oko 68.000 domaćinstava. Kada u Srbiji duva košava, to znači da se 10-12 odsto električne energije dobija iz energije vetra.

Panel je takođe istakao značaj solarnih projekata, uključujući najveću solarnu elektranu DeLAsol, koju je razvila kompanija MT-KOMEX. Sa 11,8 MW instalisane snage i 9,9 MW priključne snage, ova elektrana predstavlja važan korak u razvoju velikih solarnih projekata u Srbiji. MT-KOMEX trenutno razvija projekte u Bečeju, a uskoro i Kikindi i Novoj Crnji, sa planovima za izgradnju solarnih elektrana od 3, 10 i 8 megavata.

Osim razvoja solarnih elektrana, MT-KOMEX planira ulaganje u velike projekte za skladištenje energije. Trenutno je u razvoju projekat za skladištenje 4 MW/h energije pored planirane izgradnje nove elektrane od 10 megavata. MT-KOMEX skladištenje energije vidi kao ključni sledeći korak u svojoj strategiji razvoja.

Održana edukativna radionica 

Inženjeri kompanije MT-KOMEX, sa saradnicima iz kompanija K2 Systems i SKE-Solar održali su edukativnu radionicu na kojoj su okupljeni čuli sve sistamima i konsutrukcijama za solarne elektrane, kao i o inverterima i platformi za monitoring solarnih sistema.

Matjaž Grošelj, menadžer K2 Systems u Srbiji – govorio je u okviru radionice o samoj kompaniji, osnovanoj 2004. godine, kao i o tome kako rade i razvijaju svoje proizvode. Prve ćerke firme osnovane su u Italiji, zatim Francuskoj, Engleskoj, Americi, pored toga firme postoje i u Meksiku, Južnoj Africi i Sloveniji. Tako su 2010. godine imali prvi softver za proračun modernih sistema potvrdu statike, tada je bio u oflajn verziji, a sada je online i dostupan je i na srpskom jeziku. 

Grošelj je predstavio i montažne sisteme za različite vrste krovova. Do sada su podržali više od 27 gigavata modula sa njihovim sistemima, a trenutno isporučuju više od 200 megavata svake nedelje. Tokom prošle godine isporučili su osam gigavata za krovove, a od naredne godine, nakon duže pauze, vraćaju se isporukama i za solare na zemlji. Pored toga, rade na razvoju digitalnih aplikacija kako bi projektantima i instalaterima omogućili uštedu vremena, a prvi takav softver je K2 Baza (eng. K2 Base), dostupna i na srpskom jeziku sada. Još jedna novina koju je predstavio su nadstršnice sa čijom će se isporukom krenuti u prvom kvartalu naredne godine, a tu su i sistemi za fasade, kao i druge inovacije kao što su one za praćenje preopterećenosti modula.

Foto: EP

Filip Stojović, inženjer kompanije MT-KOMEX, govorio je o invertorima Fronius, njihovoj razvijenoj platformi za monitoring solarnih sistema, za konfigurisanje solarnih sistema, kao i za praćenje i rešenje svih kvarova njihovih invertora. Objasnio je koje vrste invertora postoje i koje su im namene. Kako je istakao, u Srbiji su do sada realizovali preko 70 megavata elektrana sa Fronius invertorima. 

Dejan Balać, key account menadžer SKE-Solar, govorio je o Huawei solar inverterima i sistemima integrisanim u inverter koji pružaju dodatne mogućnosti, veću efikasnost, kao i povećanu ulaznost struje kako bi bili kompatibilni sa svim panelima na tržištu. Pored toga, male težine omogućavaju laku montažu. 

Predstavio je ovom prilikom i Smart PV Optimizer, bilo da je reč o potpunoj optimizaciji ili parcijalnoj za one panele koji mogu u toku dana da dođu u problem, kao što je recimo povremena senka, kako bi se sačuvala maksimalna efiksnost solarne elektrane. 

Sa prisutnima je podelio bogata pametna rešenja kompanije Huawei, među kojima treba pomenuti i Smart Power Sensor koji su u ponudi bili i ranije, ali razlika novih jeste mogućnost direktnog merenja struje. 

Prisutni su nakon izlaganja mogli da priđu i postave sva dodatna pitanja govornicima, koji su stručnjaci u oblasti o kojoj su pričali.

Milica Vučković

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti