Intenzitet i učestalost peščanih i prašinskih oluja, značajno se povećao tokom poslednjih godina. Iako je reč o globalnom nivou, posebno povećanje osetno je u određenim regionima.
Ujedinjene nacije su prošle godine istakle da ove oluje u velikoj meri otežavaju postizanje ciljeva održivog razvoja, a ove godine se još jednom naglašava da one oštećuju i useve, stoku, pogoršavaju dezertifikaciju, a takođe dovode i do zdravstvenih problema.
Kako se navodi na sajtu Organizacije za hranu i poljoprivredu UN (FAO), procene su da na godišnjem nivou u atmosferu uđe dve milijarde tona peska i prašine.
Zbog ovih informacija, Generalna skupština Ujedinjenih nacija, proglasila je period od 2025. do 2034. godine, Dekadom Ujedinjenih nacija za borbu protiv peščanih i prašinskih oluja. Prošle godine Generalna skupština UN proglasila je i 12. jul Međunarodnim danom borbe protiv peščanih i prašinskih oluja.
Pročitajte još:
- UNESCO UPOZORAVA NA MOGUĆNOST DEGRADACIJE 90 ODSTO ZEMLJIŠTA DO 2050.
- KAKO PEŠČANE I PRAŠINSKE OLUJE UTIČU NA CILJEVE ODRŽIVOG RAZVOJA
- KAKAV ODNOS IMAMO PREMA ZEMLJIŠTU?
Postoje područja koja su prirodno podložna prašinskim olujama, kao što su pustinje severne Afrike, Bliskog istoka ili delovi Azije. Međutim, čovekovo delovanje dovodi takođe do stvaranja uslova za povećanje prašine. Kao primer navode se prekomerna ispaša stoke, seča drveća, eksploatacija prirodnih resursa, isušivanje močvara i drugi, a svi oni dovode do degradacije zemljišta. Kada je zemljište suvo, vetar lakše podiže prašinu u vazduh.
Kao što je prethodno pomenuto, ove oluje utiču na useve i stoku, smanjuju prinos i kvalitet hrane, a takođe dovode i do kontaminacije vode, kako one za piće tako i za navodnjavanje useva i pojenje životinja, što sve zajedno dovodi i do širenja bolesti među biljkama i životinjama.
Konvencija Ujedinjenih nacija za borbu protiv dezertifikacije (UNCCD) i FAO, izdale su dokument pod nazivom Smernice o integraciji upravljanja peščanim i prašinskim olujama u ključne oblasti politike (eng Guideline on the integration of sand and dust storm management into key policy areas). On pruža smernice kao temelj za podizanje svesti i podsticanje efikasnijeg upravljanja ovim olujama, ali takođe pruža uvide i o njihovim izvorima i uticajima. Dokument je namenjen različitim nivoima vlasti, a možete ga pogledati ovde.
Energetski portal