Kako peščane i prašinske oluje utiču na ciljeve održivog razvoja

Foto-ilustracija: Freepik (freepik)

Peščane i prašinske oluje predstavljaju značajan problem kada je reč o postizanju ciljeva održivog razvoja (SDG), zbog njihovog uticaja na životnu sredinu, zdravlje ljudi, poljoprivredu i sigurnost hrane, a ujedno i na socio-ekonomsko blagostanje. Iako one jesu prirodna pojava, njihovoj učestalosti i intenzitetu doprinosi delom i čovek kroz uticaj na klimatske promene, ali i na neodrživo upravljanje zemljištem i korišćenje vode, navodi se na sajtu UN.

U jednom uzročno-posledičnom odnosu, peščane oluje dalje pospešuju klimatske promene, ali i zagađenje vazduha. Zbog svog negativnog uticaja, ove oluje jesu izazov da postizanje velikog broja ciljeva održivog razvoja, među kojima su i svet bez gladi, zdravlje, čista voda i sanitarni uslovi, ekonomski rast, akcija za klimu, život na zemlji – odnosno biodiverzitet i drugi.

Iako se pojavljuju u pustinjskim područjima, njihove posledice osećaju se na velikim udaljenostima. Čestice prašine mogu da izazovu razne respiratorne bolesti, iritaciju kože i očiju, ali i druge zdravstvene probleme. Takođe, utiču i na zdravlje morskih ekosistema ugrožavajući korale. Ovakve oluje doprinose formiranju uragana, a problem su i za vazdušni i kopneni saobraćaj. Njihove negativne posledice osećaju se u oko 150 zemalja širom sveta. Pored toga, oluje su sa jedne strane izazov za poljoprivredu, a sa druge strane neodržive poljoprivredne prakse doprinose njihovom nastanku. Zbog toga je važno da se na održiv način upravlja zemljištem i vodama, uz pošumljavanje i obnavljanje pejzaža.

Kako bi ovaj problem bio prevaziđen, Generalna skupština Ujedinjenih nacija je proglasila 12. jul za Međunarodni dan borbe protiv peščanih i prašinskih oluja. Pored toga, pokrenuta je i Koalicija UN za borbu protiv peščanih i prašinskih oluja, kako bi se koordinisalo rešavanjem problema.

Za postizanje cilja potrebna je saradnja na globalnom nivou, kojom će se olakšati razmena znanja i porast svesti o uzrocima i posledicama ovih oluja, ali olakšati i identifikovanje najranjivijih prostora i sprovođenje zajedničkih akcija.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti