Struja najjeftinija u Holandiji, a gas u Mađarskoj

Foto-ilustracija: Pixabay

Prosečne cene električne energije za domaćinstva u Evropskoj uniji naglo su porasle u prvoj polovini 2022. godine, u poređenju sa istim periodom prethodne, sa 22 evra na 25,3 evra za 100 kilovat-časova (kWh). Porasle su i prosečne cene gasa u prvih šest meseci u odnosu na isti period lane, sa 6,4 evra na 8,6 evra za 100 kWh, pokazuju podaci Zavoda za statistiku EU (Eurostat).

U izveštaju Eurostata naglašeno je da su u skorije vreme veleprodajne cene električne energije i gasa značajno porasle širom EU usled skoka troškova snabdevanja, na koje utiče trenutna geopolitička situacija.

U poređenju sa prošlom godinom, porezi i nameti u računima za struju i gas koje plaćaju domaćinstva u EU značajno su se smanjili u prvoj polovini ove godine, jer su države članice uvele subvencije za ublažavanje visokih troškova energije.

Tako je u poređenju sa prvom polovinom 2021. godine učešće poreza u računima za struju naglo opalo sa 39 na 24 procenta (-15,5 odsto), a u računu za gas sa 36 na 27 odsto (-8,6 procenata).

Struja nije poskupela samo u pet država EU

Cene električne energije za domaćinstva porasle su u 22 zemlje članice EU u prvoj polovini ove u odnosu na prvu polovinu 2021. godine. Najveći rast zabeležen je u Češkoj (+62 odsto), Letoniji (+59 procenata) i Danskoj (+57 odsto).

Do smanjenja cena električne energije u domaćinstvima došlo je u Holandiji (-54 procenta), Sloveniji (-16 odsto), Poljskoj (pad od tri procenta), Portugalu i Mađarskoj (obe zemlje su imale pad od po jedan odsto). Padovi u Holandiji, Sloveniji i Poljskoj vezani su za državne subvencije i naknade, dok su u Mađarskoj cene regulisane.

Izraženo u evrima, prosečne cene električne energije u prvoj polovini godine bile su najniže u Holandiji (5,9 evra za 100 kWh), Mađarskoj (9,5 evra) i Bugarskoj (10,9 evra), a najviše u Danskoj (45,6 evra), Belgiji (33,8 evra), Nemačkoj (32,8 evra) i Italiji (31,2 evra).

Foto-ilustracija: Pixabay (piviso)

Između prve polovine 2021. i prvih šest meseci ove godine, cene gasa porasle su u 23 od 24 zemlje članice EU za koje su dostupni podaci. Najveći rast zabeležen je u Estoniji (+154 odsto), Litvaniji (+110 procenata) i Bugarskoj (+108 odsto), uglavnom zbog cene energije.

Samo su u Mađarskoj cene prirodnog gasa za domaćinstva neznatno pale u istom periodu, i to za -0,5 procenata.

Prosečne cene gasa za domaćinstva su u prvih šest meseci bile najniže u Mađarskoj (2,9 evra za 100 kWh), Hrvatskoj (4,1 evra) i Letoniji (4,6 evra), a najviše u Švedskoj (22,2 evra), Danskoj (16 evra) i Holandiji (12,9 evra).

Podsetimo, građani Srbije od 1. septembra plaćaju električnu energiju po višim cenama. Agencija za energetiku dala je krajem jula saglasnost Elektroprivredi Srbije (EPS) za novi cenovnik, po kome je cena kilovat-časa za domaćinstva uvećana za 6,5 odsto.

Tako će prosečna cena električne energije za kupce koji imaju pravo na garantovano snabdevanje po regulisanim cenama (domaćinstva i mali kupci) iznositi 8,144 din/kWh bez poreza i taksi. Ovo poskupljenje znači da će domaćinstvo koje troši prosečnih 460 KWh mesečno ubuduće dobijati račun za struju veći za oko 300 dinara.

Izvor: Biznis.rs

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti