Zelena tranzicija i ulaganje u podizanje ekoloških standarda nalaze se među ključnim prioritetima Vlade, a strateški cilj je članstvo u Evropskoj uniji i primena Zelene agende za Zapadni Balkan, rekla je ministarka zaštite životne sredine Irena Vujović.
Ministarka je na otvaranju regionalne „Luk ap’’ konferencije, koja je na Kopaoniku okupila veliki broj stručnjaka iz oblasti energetike i zaštite životne sredine, istakla da je Zelena agenda šansa za razvoj, modernizaciju tehnologija i uspostavljanje novih i boljih mogućnosti na većem tržištu u korist životne sredine.
Ona je navela da je resorno ministarstvo identifikovalo aktivnosti koje je potrebno preduzeti kako bi se Deklaracija iz Sofije uspešno sprovela u praksi.
Prema njenim rečima, Srbiji će biti potrebno približno 12,7 milijardi evra za usklađivanje sa glavnim direktivama i propisima EU samo u okviru Poglavlja 27, dok troškovi primene Zelene agende za Zapadni Balkan još nisu procenjeni, s obzirom na to da ona prevazilazi i Poglavlje 27 i Klaster 4.
Pročitajte još:
- BEOGRAD DOBIJA 120 NOVIH RECIKLAŽNIH KONTEJNERA ZA STAKLENU AMBALAŽU
- SUBVENCIJE ZA ZAMENU INDIVIDUALNIH LOŽIŠTA ZNAČAJNE ZA BOLJI KVALITET VAZDUHA
- SLEDEĆE GODINE KREĆE IZGRADNJA REGIONALNIH CENTARA ZA UPRAVLJANJE OTPADOM
,,Najveći deo ukupnog iznosa, više od 12,4 milijarde evra, odnosi se na investiciona ulaganja u razvoj infrastrukture za upravljanje otpadom i otpadnim vodama i vodu za piće, na čemu mi već uveliko radimo’’, rekla je ministarka i istakla da su već uočljiva značajna poboljšanja u upravljanju otpadom.
Odlaganje otpada na sanitarnim deponijama je poraslo sa 24 odsto u 2020. na 34 odsto u 2021. godini, rekla je ministarka i napomenula da se ulažu napori kako bi se povećala stopa odvajanja otpada na izvoru nastanka i procenat reciklaže.
Kako navodi, probleme koje imamo sa nesanitarnim deponijama, rešavamo uspostavljanjem regionalnih centara sa pratećom infrastrukturom i dobrom pokrivenošću sistema sakupljanja otpada jer je upravo to preduslov za zatvaranje neuslovnih deponija.
,,Za to su nam značajna i dva dokumenta javne politike koja smo usvojili ove godine – Program upravljanja otpadom za period do 2031. godine i Program razvoja cirkularne ekonomije u Republici Srbiji od 2022. do 2024. godine’’, predočila je ministarka.
Takođe, kako je naglasila, važno pitanje na kojem posvećeno radimo jeste i rešavanje problema takozvanog istorijskog otpada, s ciljem da ga u našoj zemlji očistimo do nultog stanja.
Ona je, govoreći o sektoru otpadnih voda, navela da su u više od 100 lokalnih samouprava trenutno u toku različite aktivnosti, od faze planiranja do izgradnje postrojenja za preradu otpadnih voda i prateće kanalizacione mreže.
,,Veliki broj kapitalnih zelenih projekata koje realizujemo širom Srbije dokaz su naše posvećenosti zaštiti životne sredine, čemu u prilog govori i konstantno povećanje budžeta Ministarstva zaštite životne sredine, koji je u 2020. godini iznosio 7,9 milijardi dinara, dok je planirani budžet za 2023. 18,2 milijarde dinara’’ ukazala je ministarka Vujović.
Prema njenim rečima, naša posvećenost Zelenoj agendi za Zapadni Balkan biće iskazana i preko najvažnijeg strateškog dokumenta iz ove oblasti – Strategije zaštite životne sredine – Zelena agenda za Srbiju, čije usvajanje očekujemo krajem sledeće godine.
Za ispunjenje zajedničkih „zelenih” ciljeva važan doprinos svih građana, privrede, stručne javnosti, nauke i inovacija, kaže ministarka i dodaje da se jedino udruženim naporima može osigurati zdrava životna sredina, za dobrobit sadašnjih i budućih generacija.
Energetski portal