Ministarstvo poljoprivrede Slovenije priprema novi set zakona koji će značajno uticati na poljoprivredni sektor. Nove zakonske promene predstavljaju značajan korak prema modernizaciji i održivosti poljoprivrednog sektora s naglaskom na zaštitu životne sredine, dobrobit životinja i smanjenje bacanja hrane.
Između ostalog, predviđen je novi Zakon o hrani prema kojem će marketi svu hranu koja je pred istekom roka trajanja morati da doniraju humanitarnim organizacijama. Slovenija će, nakon Francuske, postati druga evropska zemlja koja će zabraniti trgovačkim lancima bacanje hrane.
Zakon će regulisati i procese doniranja hrane, omogućavajući besplatnu distribuciju hrane. Pratiće se količina i kvalitet donirane hrane, a uvodi se i sertifikat za smanjenje otpada od hrane. Sve prodavnice sa površinom većom od 400 m² biće obavezne da doniraju hranu.
Pročitajte još:
- Nemačka pooštrava pravila za odlaganje biootpada
- Subvencije i uvoz – zašto je hrana sve skuplja u Srbiji
- Larve velikog brašnara – održiva hrana za životinje i organsko đubrivo
Sistemi kvaliteta biće strože nadzirani, a uvodi se i novi sistem za uzgoj životinja na način koji je prilagođen njihovoj dobrobiti. Zakon predviđa bolja obeležavanja proizvoda, ali i strože sankcije za prekršioce.
Kako su naveli iz resornog ministarstva, prvi put je razmatran čitav lanac, od poljoprivrednika do potrošača, u okviru jednog ministarstva, a koji će poboljšati kvalitet, sledljivost i transparentnost agroprehrambenog lanca.
Izmene Zakona o poljoprivredi omogućiće efikasnije praćenje klimatskih promena, stanja zemljišta i potrošnje energije u poljoprivredi. Predlog posebnog člana o područjima sa prirodnim ograničenjima za poljoprivredu u ovom zakonu predviđa utvrđivanje i zaštitu područja gde poljoprivredna aktivnost nailazi na prirodne prepreke, kao što su nepovoljni klimatski uslovi, loš kvalitet zemljišta, planinske oblasti i slično. Ako bude usvojen, ovaj član bi obezbedio uravnotežen pristup između očuvanja prirode i podsticanja poljoprivredne proizvodnje u ovim područjima.
Predlozi seta zakona nalaze se na javnoj raspravi do 10. aprila, a zainteresovana javnost može dati komentare i primjedbe.