Na području opštine Lendava u Sloveniji uskoro bi mogla da počne izgradnja probne geotermalne elektrane koja će za proizvodnju električne energije koristiti inovativnu tehnologiju. Dravske elektrane Maribor (DEM), energetska kompanija Petrol i Nafta Lendava planiraju izgradnju ove prve geotermalne elektrane.
Ovaj ambiciozni projekat biće prva primena slovenačkog patenta i može predstavljati važnu prekretnicu za upotrebu geotermalne energije u napuštenim bušotinama za gas i naftu u Sloveniji i širom sveta, navodi se u saopštenju ovih kompanija.
Zbog svoje pouzdanosti i postojanosti među obnovljivim izvorima energije, geotermalna energija ima ogroman potencijal, jer je za razliku od energije vetra i sunca neprestano dostupna svakog dana u godini. Ima mnogo prednosti u odnosu na tradicionalne izvore energije zasnovane na fosilnim gorivima.
Najveća prednost korišćenja ove energije je što je ona čista i bezbedna za životnu sredinu, jer ne proizvodi emisije štetnih gasova.
Pročitajte još:
Još jedna velika prednost geotermalne energije je što su njene rezerve praktično neiscrpne. One zauzimaju malo prostora, jer se grade direktno na izvoru energije i njihov rad ne zavisi od vremenskih uslova.
U ovom projektu će se koristiti geotermalna gravitaciona toplotna cev, koja će biti postavljena u bunaru Pg-8 u Prekmurju. Kako se navodi u saoštenju, konstrukcija gravitacione toplotne cevi izvodi se na takav način da se eksploatacijom geotermalne toplote zemlje u bunaru rashladno sredstvo isparava, a nastale pare vode na površinu, gde se kondenzuju i vraćaju u bunar. Ovako proizvedena geotermalna toplota može se koristiti za grejanje i proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora.
Planirano je da prvo bude izgađena mala pilot elektrana sa geotermalnom gravitacionom toplotnom cevi u bunaru dubokom oko tri kilometra.
Ukoliko rezultati budu dobri, ovaj koncept može se koristiti i na drugim napuštenim bunarima, kako u Sloveniji, tako i širom sveta, što bi predstavilo značajnu prekretnicu u razvoju geotermalne energije.
Energetski portal