SET: Uloga novih tržišnih učesnika u daljem razvoju tržišta električne energije

Foto: EP

Tržite usluga fleksibilnosti – Uloga novih tržišnih učesnika u daljem razvoju tržišta električne energije, bila je tema prvog panela drugog dana Samita energetike u Trebinju.

Miloš Kostić, direktor kompanije MT-KOMEX i jedan od učesnika panela, preneo je trinaestogodišnje iskustvo razvoja projekata solarne energije, izgradnje i problema sa kojima su se suočavali.

„Prošle godine smo predstavili jednu elektranu u koju smo investirali, to je najveći objekat u Srbiji snage 12 megavata sa strane solarnih panela, priključne snage 9,9 megavata. Tu elektranu kao jedno igralište pratimo svi – i mi kao investitori, a i operator distributivnog sistema. Odlučili smo se da istestiramo sve mogućnosti u upravljanju i radu te elektrane, pa smo radili merenje harmonike flikera, a rezultati su takvi da s obzirom na kvalitet opreme flikera nema, pošto su elektronske mašine pri harmonici daleko ispod tehničkih parametara. Zatim smo se bavili dugoročnom analizom uticaja elektrane na naponske prilike sabirnica na transformatorskoj stanici 110/35/10 Lapovo, gde smo priključeni. Ustanovljeno je da elektrana nema većeg uticaja na naponske prilike, a malom promenom podešavanja tolerancije automatskog regulatora napona na transformatoru, obezbeđen je minimalni broj odrada regulatora’’, rekao je Kostić.

Pročitajte još:

Dodao je da je poslednje što su radili testiranje solarne elektrane u svim mogućim režimima onog dela koji treba da radi agregator, a takođe je i ispričao koji su to tehnički problemi sa kojima su se suočili.

„Prošli smo ’’kompletan test“, elektrana može da radi u svim režimima, da pliva po nekoj linearnoj funkciji, da pliva po eksponencijalnoj funkciji, da prati napon, da prati reaktivnu energiju, prati frekvenciju. Dolazimo do sklapanja ugovora o eksploataciji elektrane sa distributivnim sistemima i tu se javljaju ograničenja jer se operator bavi samo tehničkim problemima, a to je havarijski slučaj’’, rekao je Kostić.

Foto: EP

Kada je u pitanju projekat solarne elektrane Lapovo, rekao je da su po starom zakonu razvili skoro 80 megavata sopstvenih investicija, a da će za mesec dana imati 32 megavata puštenih elektrana.

Dominik Maričević iz kompanije Nano Energies preneo je iskustva koja su sticali po Jugoistočnoj Evropi.

„Krenuli smo sa Češkim tržištem gde se razvila priča slučajno. Pre svega smo iskorišćavali fleksibilnost pojedinih jedinica koje smo vozili na kratkoročna tržišta električne energije, gde smo ostvarili značajne benefite. Tada smo došli na ideju da razvijemo sotfver, odnosno infrastrukturu virtuelne elektrane koja može upravljati različitim jedinicama i nakon nekoliko godina proširli se i na druga tržišta’’, rekao je Maričević.

Iz MT-KOMEX-a su na kraju panela poručili da nije cilj korišćenje prljavih energija zarad finansijskih benefita, već da se energetski miks pomeri prema zelenoj energiji.

Jasna Dragojević

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti