Zagađenje u velikoj meri utiče na zdravlje ljudi u Evropi, naročito u urbanim sredinama. Iako se ulaže veliki trud u to da se smanje emisije štetnih gasova, kvalitet vazduha u mnogim oblastima je i dalje izuzetno lošeg kvaliteta.
Evropska agencija za životnu sredinu (EEA) u nekoliko izveštaja predstavila je stanje kvaliteta vazduha u Evropi, u njima se vide godišnje procene emisije zagađivača vazduha, kao i uticaj na zdravlje i životnu sredinu. Ove procene su urađene na osnovu zvaničnih podataka.
Emisije koje dolaze iz drumskog saobraćaja najodgovornije su za kršenje ograničenja koncentracija azot-dioksida u vazduhu u Evropskoj uniji, dok grejanje, utiče na prekoračenja kada je reč o opasnim sitnim česticama.
Prema izveštaju “Upravljanje kvalitetom vazduha u Evropi”, od nadležnih se traži da uspostave planove za kvalitet vazduha kako bi se smanjilo zagađenje u oblastima u kojima gde su standardi kvaliteta EU prekoračeni. U planovima se glavni fokus stavlja na smanjenje nivoa azot-dioksida i PM 10 čestica.
U periodu od 2014. do 2020. godine gotovo dve trećine svih prijavljenih prekoračenja bilo je povezano sa saobraćajem u urbanim sredinama i blizu glavnih puteva. Ova prekoračenja zabeležena su u zapadnoj i severnoj Evropi, dok su u južnoj i istočnoj, individualna ložišta (grejanje) glavni uzročnici zagađenja i prekoračenja standarda kada je reč o PM 10 česticama.
Pročitajte još:
Kada je reč o preduzetim merama za smanjenje emisija zagađenja, dve trećine članica se fokusiralo na saobraćaj, dok se svega 12 odsto bavi grejanjem.
Izloženost zagađenom vazduhu može da dovede do zdravstvenih problema, poput bolesti pluća, astme, infekcija disajnih puteva. Osim toga utiče na životni vek građana, te povećava medicinske troškove i smanjuje produktivnost.
Većina građana Evrope smatra da je uticaj zagađenjog vazduha na zdravlje veoma ozbiljan problem. Zato se građani sve više angažuju kako bi skrenuli pažnju na ovaj problem i zajedno rade na tome da dođe do podizanja svesti i promena.
Svetska zdravstvena organizacija (SZO) je 2021. objavila nove smernice za kvalitet vazduha i to nakon sistematskog pregleda najnovijih naučnih dokaza o tome kako zagađenje vazduha šteti ljudskom zdravlju. Evropska unija (EU) je takođe postavila standarde za ključne zagađivače vazduha u direktivama o kvalitetu vazduha.
Milica Radičević