Predstavnici Ekološkog ustanka nedavno su najavili da će u nadležnim ministarstvima pokrenuti postupak kako bi se rad rudnika olova i cinka “Bosil-metal” obustavio dok se uradi studija o proceni. Prema navodima aktivista, voda u planinskom selu Karamanica puna je arsena upravo zbog rudnika, prenele su Južne vesti.
Povodom ovih tvrdnji oglasili su se i iz rudnika „Bosil-Metal“ d.o.o. iz Bosilegrada navodeći da pri svim svojim aktivnostima rudnik vodi računa o tome da priroda u okruženju ne bude ugrožena i u tom cilju konstantno sprovodi brojne mere zaštite, u skladu sa propisima Republike Srbije.
Kako navode u saopštenju za medije, prema dosadašnjim ispitivanjima životne sredine od strane akreditovanih ustanova Republike Srbije, svi parametri su u dozvoljenim koncentracijama i ne odstupaju čak ni od rezultata analiza takozvanog „nultog stanja“, koje je sprovedeno pre pokretanja pilot postrojenja.
„Svima nama u rudniku je u interesu da živimo i radimo u zdravom okruženju, da se Bosilegrad razvija, da ovde budu zadovoljni radnici, koji će ostati da žive u ovom kraju, jer imaju perspektivu. Rudnik trenutno zapošljava 120 radnika iz lokalne sredine i opštine Bosilegrad, a buduća proizvodnja koja se projektuje po Glavnom rudarskom projektu zapošljavaće oko 320 radnika“, stoji u saopštenju rudnika „Bosil-Metal“.
Pročitajte još:
Dodaju i da vodotokovi nisu ugroženi ovim projektom, jer rudnik nema otpadnih voda. Naime, Bezimeni potok, koji protiče u blizini postrojenja i koji je oko pet meseci godišnje gotovo suvog korita, ne obezbeđuje dovoljnu količinu vode za rad pilot postrojenja, pa je rudnik konstruisao zatvoreni sistem, tako što se u jednom bazenu prikuplja sveža voda, koja se potom ispušta u flotaciju. Nakon upotrebe u flotaciji, ona se pumpama, uz minimalne gubitke, vraća u drugi bazen, gde se taloži, prerađuje, a potom ponovo koristi u flotaciji, dok se malo sveže vode samo pridodaje da nadoknadi gubitak. Rudnik, kako kažu, na taj način nema nikakvih otpadnih voda.
„Ispitivanje vode iz Bezimenog potoka sprovodi se svaka tri meseca i to 150 metara iznad i 250 metara ispod rudnika, a sprovodi ga akreditovani Zavod za javno zdravlje iz Vranja. Rezultati svih ispitivanja dostavljaju se odmah Republičkoj ekološkoj inspekciji i ostalim nadležnim institucijama Republike Srbije. Po dostavljenim rezultatima nismo do sada imali primedbi od nadležnih institucija i organa“, kažu u saopštenju.
Takođe, sam proces proizvodnje je podvrgnut najstrožem nadzoru i pridržavanju svih zaštitnih mera u cilju očuvanja životne sredine, dodaju iz rudnika. Sva proizvedena ruda u jami „Podvirovi“ izvozi se vagonima i istresa u prijemni bunker nakon čega se drobi i melje. Samlevena ruda se nakon toga podvrgava procesu flotacije kako bi se dobio koncentrat i međuproizvod. Olovni, bakarni i cinkov koncentrat se kamionima otprema dalje, a međuproizvod se odlaže u zato posebno iskopane jame (tzv. Odlagališta) koje su obložene sa geomembranskom folijom, otpornom na sve hemijske i spoljne uticaje. Odloženi međuproizvod se vremenom isušuje i pretvara u suvu masu bezopasnu za infiltriranje u tlo ili vodotokove. Kako kažu, prelivanja sadržaja iz brane nije bilo nikada.
„Dodajemo i da je dozvola za pilot projekat istekla u februaru 2022. godine i pilot postrojenje ne radi od tada, sem tehničkog održavanja. Da je ‘Bosil-Metal’ apsolutno otvoren prema javnosti upravo dokazuje činjenica da smo pre nekoliko dana ugostili Aleksandra Jovanovića Ćutu, lidera Ekološkog ustanka. Njemu su pokazana sva postrojenja i objašnjen proces rada, kako bi svi bili uvereni da se pridržavamo najviših standarda u radu, kao i svih zakonskih i ekoloških propisa koji važe u Republici Srbiji“, zaključuju u saopštenju.
Energetski portal