Retko koja pojava može da za kratko vreme stekne i negativan i pozitivan poblicitet, no litijum je u tome uspeo. Pozitivan – jer je ovaj alkalni metal ključna komponenta za izradu litijum – jonskih baterija električnih automobila, i negativan – jer proces njegove eksploatacije negativno utiče na životnu sredinu.
Ipak, kompanija Geothermal Engineering Ltd (GEL) dokazuje da je do litijuma moguće doći bez ekoloških posledica i to njegovim izdvajanjem iz geotermalnih voda.
Iako prisustvo ovog metala u podzemnim vodama nije novost, u Engleskoj su nedavno otkrivene rekordne količine sa čak 250 miligrama litijuma po litru što je najveća koncentracija u geotermalnim vodama zabeležena u svetu. Takođe, količina magnezijuma, koji može da oteža preradu tečnosti i proces učini skupljim, je izuzetno mala.
Pročitajte još:
Kompanija GEL, koja je primarno angažovana na izgradnji geotermalne elektrane u Engleskoj, navela je u saopštenju da su ove rezultate potvrdili i nezavisno sprovedeni testovi, te da se sada isprobavaju održive i niskougljenične metode za izdvajanje litijuma iz geotermalne vode.
Da su na dobrom putu svedoči i podatak prema kome su već uspeli da izdvoje 95 odsto ovog dragocenog metala.
Na osnovu ovoga otkrića, kompanija u geotermalnim vodama vidi potencijal za proizvodnju 4,000 tona litijuma godišnje koja bi mogla da otpočne već 2026. godine.
Kako se navodi u saopštenju kompanije, veliki ekološki problem ne predstavlja samo rudarenje litijuma, već i njegov transport sa kraja na kraj planete. Rešenje je u lokalno proizvedenom litijumu i baterijama, a potražnja za ovom rudom u Engleskoj bi uskoro mogla da dostigne 59.000 tona godišnje.