Put muzike koja ozelenjava planetu

Foto-ilustracija: Unsplash (Anthony DELANOIX)

Ko svoj životni put usmeri prema ekologiji, neretko se susreće sa ne tako lakim temama, što je razumljivo jer u suprotnom možda i ne bi imala ovoliku važnost. Inspirisana različitim temama, ovaj dan u nedelji ipak najradije želim da posvetim onim veselijim. U tom duhu, nedavno sam pisala o tome na koji način je najstariji sportski događaj isplaniran, tako da njegova realizacija na životnu sredinu ostavi što manji negativan uticaj. Današnji dan posvećujem još jednoj vrsti velikih događaja, koji ovog puta predstavljaju svet muzike.

Najveći muzičari trag nisu ostavili isključivo muzikom, već su ga u istoriju utisnuli svojim životnim pričama i delima. Ovaj blog ispisaće upravo jednu takvu priču.

Iako muzika ima moć da spaja različite ljude, pretpostavljam da ne slušaju svi čitaoci današnjeg bloga ovaj bend, ali ono u šta jesam sigurna jeste da sve koji su vreme posvetili njegovom čitanju povezuje ljubav prema prirodi.

Coldplay britanska je grupa koja svojim pesmama osvaja srca miliona ljudi širom sveta, a uspeh su sada opravdali još nečim, omogućavajući svojoj publici da u njihovoj muzici uživa znajući da ona osim pozitivne atmosfere donosi nešto lepo i životnoj sredini.

Odlučivši da svoj put usmere u tom pravcu, oni su pred sebe postavili zelene ciljeve. Naime, turneja Music Of The Spheres vodi se prema tri ključna principa: smanjenje emisija ugljen-dioksida i povećanje reciklaže, zatim podržavanje zelenih tehnologija i održivijeg putovanja i na kraju podrška zelenim projektima koji će doprineti smanjenu veće količine CO2 nego što će se proizvesti tokom realizacije turneje.

Ova grupa obavezala se da će direktne emisije koje proizilaze iz turneje smanjiti za više od 50 odsto u odnosu na prethodnu turneju, utičući na njihove saradnike da krenu istim putem.

Kako bi putovanje po svetu bilo održivije, njihova prevozna sredstva oslanjaju se na biogoriva ili struju. Biogorivo ne sadrži palmino ulje, čijem se uzgajanju protive zagovornici zaštite životne sredine, već se proizvodi od 100 odsto drugih obnovljivih sirovina, prvenstveno otpada i ostataka korišćenog ulja za kuvanje. Zahvaljujući tome emisije su smanjene za oko 80 odsto, kada je reč o transportu. Smanjenu emisija doprinosi i samo smanjenje transporta. Da bi to ostvarili, članovi grupe trude se da što više koriste postojeću lokalnu opremu na određenoj lokaciji, umesto da svoju transportuju. Idući korak dalje, grupa svoju publiku podstiče na korišćenje održivijeg transporta tokom putovanja do koncerta, dajući nagrade onima koji to učine.

Foto-ilustracija: Unsplash (Pavol Svantner)

Obnovljivi izvori energije koriste se i tokom izvođenja koncerta, postavljajući se na bine i druge objekte solarni paneli. Čistoj energiji doprinosi i sama publika, koja svojim pokretima na postavljenoj kinetičkoj podlozi proizvodi energiju. Govoreći o bini, ona je takođe sačinjena od ekoloških materijala niskog ugljenika i onog koji može ponovo da se koristi, a treba pomenuti i reciklirani čelik.

Njihova posvećenost možda se najviše ogleda u sitnijim koracima. Pored LED ekrana, laserskih sistema i osvetljenja koji smanjuju potrošnju energije i do 50 odsto, postoje i LED narukvice za publiku koje su napravljene od 100 odsto biljnih materijala. Čak su i konfete napravljene od 100 odsto biorazgradivih materijala.

Niz dobrih odluka se nastavlja, pa bih u nastavku ukratko pobrojala neke od njih: reciklaža, zamena plastike alternativnim materijalima, štednja vode, hrana koja nije životinjskog porekla, a koja je usput dobijena iz regenerativne lokalne poljoprivrede, donacija preostale hrane lokalnim bankama hrane, kompostiranje organskog otpada, finansiranje projekata i fondova od dela zarade i drugo.

I pored ovakvog truda, ugljenični otisak ipak postoji. Možda nije moguće proizvodnju CO2 svesti na nulu, ali ono što jeste moguće je kompenzovati ga. Zbog toga ova grupa organizovala je različite akcije koje uključuju obnovu prirode kroz pošumljavanje i regeneraciju zemljišta. Za svaku prodatu kartu zasadi se jedno drvo. Lokacije na kojima se sprovedeno pošumljavanje jesu Kalifornija, Haiti, Andi, Brazil, Rumunija i druge. Takođe, podržavali su i projekte kao što su oni koji se odnose na čišćenje okeana, obnovu zemljišta i staništa ugroženih divljih vrsta.

Iako me je ova tema inspirisala da ispišem stotine reči, u pokušaju da zaokružim tekst, ostala sam bez istih koje bi mogle da dočaraju sinergiju ekologije i muzike. Zbog toga vam za kraj neću ostaviti svoj zaključak, već link preko kojeg ćete moći makar delom da osetite njenu snagu.

Deo koncerta možete da pogledate ovde.

Katarina Vuinac

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti