Prva regionalna konferencija ProCredit Banke posvećena zelenoj tranziciji i održivom poslovanju

Foto: ProCredit Banka

ProCredit Banka se ističe svojim vizionarskim pristupom i podstiče i podržava zelene inicijative i održivo poslovanje u Srbiji. U periodima kada je koncept zelenog poslovanja bio u začetku i manje popularan među domaćim preduzetnicima, ova banka nije samo prepoznala, već je i hrabro podržala pionirske projekte poput izgradnje solarne elektrane. Takav angažman ne samo da odražava društveno odgovorno poslovanje, već i stvara put za održiv razvoj, inspirišući druge da prate ovakav model podrške inovativnim i ekološkim projektima. Nešto više o tome, govorilo se na Prvoj regionalnoj konferenciji ProCredit Banke – PROmeni na zeleno, koja je bila posvećena zelenoj tranziciji, održivom poslovanju, finansiranju zelenih projekata.

Na panelu “Zeleni transformersi su među nama” – učesnici su primerom predstavili kako se ostvaruje zeleno poslovanje i dekarbonizacija.

Jedan od dugogodišnjih partnera ProCredit Banke i učesnik panela bio je Miloš Kostić, direktor kompanije MT-KOMEX. On je govorio o svojim počecima i tome kako je prvu solarnu elektranu izgradio pre jedne decenije i to uz pomoć ProCredit Banke koja je prepoznala njegovu ideju, šta je potrebno za sprovođenje i razumela zakonsku proceduru. Kako je istakao, tu se nije zaustavio i odlučio je da MT-KOMEX usmeri prema održivim projektima. Stručni tim kompanije do sada je projektovao više od 300 megavata solarnih elektrana, jedan vetropark, i izgradio više od 80 megavata solarnih elektrana.

Kostić je govorio o tome kako je zakonom iz 2021. godine država omogućila svim privrednicima koji žele da proizvode elektricnu energiju, da to čine. MT-KOMEX se opredelio da bude domaći trgovac električne energije. Tako su početkom aprila u rad pustili drugu solarnu elektranu- DeLAsol, koja je do sada već uštedela 9.000 tona CO2.

Jedan od panelista bio je i Zoran Drakulić koji je predstavljao Point Group – kompaniju koja se bavi testiranjem biomase i koja je stvorila jedno inovativno postrojenje koje iskorišćava toplotnu energiju dobijenu u procesu testiranja biomase. Osvrnuo se na period kada je započinjao i kada su njegov biznis i ideja bili potpuno nepoznati domaćem društvu. Zadatak nije bio jednostavan, međutim, ProCredit Banka je prepoznala ovu ideju i pomogla realizaciju.

Foto: ProCredit Banka

Ivan Smiljković iz ProCredit Banke, između ostalog, govorio je o startapovima.

,,Potrebno je definisati koji su to startapovi koje finansiraju, a koji ne. Oni koji direktno imaju pozitivan uticaj na životnu sredinu aktivno su finansirani u prethodnih 15 godina. Ušteda energije i energetska efikasnost ubrajaju se u delatnosti koje su takođe podržavane – nismo finansirali samo one koji proizvode energiju, već i one koji rade na njenoj uštedi. O svim idejama koje nam dođu na sto aktivno razmišljamo i donosimo odluku. Ono što je sigurno jeste da ne finansiramo kompanije koje imaju negativan uticaj na životno okruženje“, istakao je Smiljković.

Panelista Filip Mitrović je odgovarao na pitanje kako da dekarbonizujemo transport a da sačuvamo životnu sredinu – postoje li alternative, i kakva je situacija sa baterijama? Tehnologije napreduju, to je evidentno, pa tako i baterije i njihova proizvodnja. Problem jeste da koliko god tehnologije napredovale, pitanje baterija ostaje političko pitanje, jer se radi o vađenju osetljivih i skupih sirovina, i kompanije su morale da prave strategije čak 10-15 godina unapred, i stoga se neke drastične promene ne očekuju narednih godina. Istakao je da se veće promene mogu očekivati nakon 2030. godine. 

Na ovu temu nadovezao se i Miloš Kostić koji je rekao da mobilnost treba da se temelji na korišćenju OIE. On je govorio o pokretanju startapa Charge&GO koji je danas kompanija koja trenutno ima najveći broj ultrabrzih punjača u Srbiji. Razvili su mrežu punjača koja pokriva većinu gradova i glavnih koridora, kako bi svi koji su se opredelili za elektromobilnost, mogli i u našoj zemlji da napune svoja vozila. Sada već šire mrežu u regionu – Makedoniji, BiH, Crnoj Gori, a cilj za 2025. godinu je oko 220 punjača koji bi pokrivali ovaj deo Zapadnog Balkana. 

Foto: MT-KOMEX

Na još jedno značajno pitanje, panelisti su davali odgovor, a to je tema otpada, i šta će u budućnosti biti sa baterijama i panelima?

Baterijski sistem, sastavljen je od ćelija koje se mogu reciklirati. Prvi životni vek baterije može se meriti garancijom koja je često u trajanju od osam godina, i više ponekad, drugi životni ciklus će se videti nakon toga, a onda se može govoriti o reciklaži. To vreme dakle tek treba da dođe.

Prvoj regionalna konferencija ProCredit Banke održana je u Crowne Plaza hotelu u Beogradu.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti