U novom izveštaju Međunarodne agencije za energiju (IEA), predviđa se da će potražnja za električnom energijom u naredne tri godine porasti u proseku za tri odsto. U godinama pre pandemije prosečan rast bio je 2,4 odsto.
Očekuje se da će više od 70 odsto povećanja globalne potražnje za električnom energijom u navedenom periodu doći iz Kine, Indije i jugoistočne Azije.
Ipak, ostaju značajne neizvesnosti oko trendova u Kini jer njena ekonomija izlazi iz strogih ograničenja koja su bila na snazi zbog pandemije. Trenutno se predviđa da će udeo Kine u globalnoj potrošnji električne energije dostići novi rekord od jedne trećine do 2025. godine, u odnosu na jednu četvrtinu u 2015. U isto vreme, napredne ekonomije nastoje da prošire upotrebu električne energije kako bi zamenile fosilna goriva u sektorima kao što su transport, grejanje i industrija.
Dobra vest jeste da obnovljivi izvori energije i nuklearna energija rastu dovoljno brzo, te da će moći da zadovolje gotovo svu povećanu potražnju za električnom energijom.
Pročitajte još:
- PROIZVODNJA ELEKTRIČNE ENERGIJE IZ OIE PORASLA ZA SKORO PET ODSTO OD 2020. DO 2021.
- POTPISAN UGOVOR O DONACIJI ZA IZGRADNJU TRANSBALKANSKOG KORIDORA ZA PRENOS ELEKTRIČNE ENERGIJE
- VELIKI POTENCIJAL ZA SARADNJU SRBIJE I EGIPTA U SNABDEVANJU GASOM I OIE
Porast učešća obnovljivih izvora znači da će njihov udeo u globalnoj proizvodnji električne energije porasti sa 29 odsto u 2022. na 35 odsto u 2025. godini, uz pad udela proizvodnje na ugalj i gas. Sve ovo trebalo bi da rezultira i smanjenjem emisija ugljen-dioksida.
Evropa prošle godine nije pratila ovaj globalni trend, s obzirom na to da je povećala upotrebu uglja i gasa. Razlog tome jesu, primera radi, suše zbog kojih je bila smanjena proizvodnja iz hidroelektrana. Međutim, ovo bi trebalo da bude privremeno i očekuje se da će se emisije iz proizvodnje električne energije u Evropi smanjivati u proseku za oko 10 odsto godišnje do 2025.
U izveštaju se takođe navodi da će potražnja i snabdevanje električnom energijom širom sveta sve više zavisiti od vremenskih uslova, što se pokazalo i tokom godine za nama. Primera radi, u Indiji je kao posledica toplotnih talasa, zabeležena najveća potražnja do sada za električnom energijom. S druge strane, Sjedinjene Države doživele su jake zimske oluje, što je izazvalo velike nestanke struje.
Zbog toga, u izveštaju se naglašava potreba za bržom dekarbonizacijom i ubrzanom primenom čiste energije.
Energetski portal