Zahvaljujući aplikaciji Energetski info centar Grada Zagreba građani i preduzetnici će brzo i lako moći da dobiju podatke o sunčanom potencijalu svog krova i o tome kolika bi ušteda i povrat investicije ukoliko postave solarnu elektranu. Aplikaciju su izradili Grad Zagreb i Regionalna energetska agencija Severozapadne Hrvatske, u saradnji sa kompanijom GDi.
Tomislav Tomašević, gradonačelnik Zagreba istakao je da predstojeća zima i povećanje cene električne energije doprinose tome da energija Sunca postaje još značajniji obnovljivi izvor energije.
“Ovom aplikacijom Grad Zagreb pravi veliki iskorak u informisanju građana i preduzetnika o tome kako mogu preći na obnovljive izvore energije, prvenstveno koristeći potencijale sunčeve energije. U aplikaciju su uneseni svi zagrebački krovovi. Svako može doći do bilo kojeg objekta, obeležiti krov sopstvene višestambene zgrade, porodične kuće ili javne zgrade, te će dobiti površinu tog krova. Zatim može uneti podatke o potrošnji električne energije, nakon čega kalkulator ponudi kvadraturu koja je potrebna za postavljanje solarnih panela i izračuna koliki je povrat investicije“, objasnio je gradonačelnik Tomašević, navodi se na sajtu grada.
Dodao je kako će se na jesen otvoriti i centar gde će građani moći da dođu kako bi se informisali i posavetovali.
Pročitajte još:
“Ovo je prva faza, a uskoro ćemo pokazati podatke o potrošnji električne energije, vode, gasa i drugih energenata po zgradama u Gradu Zagrebu, kako bi građani mogli da vide i uporede podatke o potrošnji energije koje imaju njihove zgrade, kao i da izračunaju sve što je potrebno za potpunu dekarbonizaciju doma ili poslovnog objekta“, rekao je.
Kao jedan od ključnih elemenata Energetskog info centra uspostavlja se internet platforma koja omogućava proračun osnovnih parametara solarnih elektrana integrisanih u porodične kuće, odnosno višestambene zgrade: https://eic.zagreb.hr/solarnaMapaZagreb/.
„Platforma je veoma intuitivna i laka za korišćenje, sve što je potrebno je adresa ili izbor zgrade, iznos mesečnih računa za struju, a sama platforma nudi informativni proračun preko kojeg možete saznati kolika je površina krova, koliko je kilovata solarne elektrane moguće postaviti na sopstveni krov, iznos i povrat investicije i godišnje uštede koje se mogu postići“, istakao je Julije Domac, direktor REGEA.
U planu je implementacija preko 50 MW integrisanih solarnih elektrana na krovovima porodičnih kuća, višestambenih zgrada, javnih i poslovnih objekata.
Izgradnjom solarnih elektrana smanjiće se režijski troškovi, stvoriti preduslovi za dekarbonizaciju zgrada i smanjiti emisija gasova staklene bašte. Očekuje se da će se emisije smanjiti za oko 100.000 tona CO2 godišnje, a godišnja proizvodnja električne energije iznosiće oko 50.000 MWh.
Energetski portal