Projekat “Biorazgradnja plastike – doprinos cirkularnoj ekonomiji” iz programa EU za Zelenu Agendu u Srbiji biće predstavljen u sredu 18. januara u 13 časova u biblioteci Institutu za biološka istraživanja „Siniša Stanković” u Beogradu.
Ovaj projekat predstaviće dr Larisa Ilijin, naučni savetnik sa Odeljenja za fiziologiju i biohemiju insekata IBISS.
“Plastični materijali su važan deo globalne ekonomije, ali i svakodnevnog života lјudi, dok plastični otpad već decenijama predstavlјa jednog od najvećih zagađivača životne sredine. Nivo akumulacije ovog otpada u životnoj sredini je visok i postojan, dok je stepen njegove degradacije veoma nizak”, navodi se na sajtu Instituta.
Nekoliko vrsta insekata, kao što su larve brašnenog molјca, Tenebrio molitor, imaju sposobnost biorazgradnje različitih tipova plastike. U njihovom srednjem crevu su prisutni različiti simbiotski sojevi bakterija, koji pored važne uloge u varenju hrane, učestvuju u biorazgradnji plastičnih materijala. Tokom ove metaboličke razgradnje ne sintetišu se toksični bioprodukti.
Pročitajte još:
- PLASTIČNI OTPAD ŽARIŠTE PATOGENIH MIKROORGANIZAMA – VELIKA PRETNJA PO JAVNO ZDRAVLJE
- PLASTIČNI OTPAD ĆE SE GOTOVO UTROSTRUČITI DO 2060.
- MIKROPLASTIKA I MI – KOLIKO JE ZAISTA OPASNA?
Polistiren se masovno koristi u prehrambenoj industriji pri pakovanju hrane, pa je neohodno razviti održivi sistem njegove biorazgradnje. Polistiren ima veliki potencijal u cirkularnoj ekonomiji, u smislu ponovne upotrebe i reciklaže.
Sa druge strane, insekti, poput larvi Tenebrio molitor, dobijaju sve veću pažnju u cirkularnim sistemima ekonomije zbog svoje visoke efikasnosti u konverziji otpada u biomasu u odnosu na druge životinje, lakog gajenja na malom prostoru, uz minimalnu potrošnju vode i energije, korišćenja organskog, pa čak i plastičnog otpada kao hranlјivog supstrata, a njihov fras se može koristiti kao prirodno, organsko đubrivo.
Glavni cilј ovog projekta je razvoj cirkulatornog sistema u kome bi larve Tenebrio molitor bile hranjene pšeničnim mekinjama (uobičajeni supstrat) sa dodatkom polistirena. Višestruke su prednosti koje bi donela ova inovacija: smanjenje količine plastičnog otpada, smanjenje nivoa emisije gasova staklene bašte, kao i smanjenje nivoa zagađenja zemlјišta i vode i zdraviju životnu sredinu.
Energetski portal