Reč je o objektima u vidu specijalizovanih postrojenja ili brodogradilišta koja su opremljena, organizovana i regulisana za demontažu i reciklažu brodova koji više nisu u funkciji. Demontaža omogućava da se iznova koriste ili pravilno odlože važni materijali poput azbesta, teških metala, i uljnih ostataka.
Baš iz ovih razloga, objekti prolaze kroz strogu standardizaciju, provere i sertifikaciju. Čelik najviše, potom i olovo, cink, bakar, ali i staklo i gume, nalaze se u velikim količinama, a neki od metala mogu da se topa i ponovo koriste. Dakle, reč je o održivoj praksi kada je u pitanju pomorski sektor.
Kada govorimo o ovim objektima, potrebno je napomenuti da je nedavno ažurirana Evropska lista objekata za reciklažu brodova, koja predstavlja ključni segment Evropske unije u unapređenju procesa reciklaže brodova. Evropska komisija je objavila 12. izdanje Evropske liste objekata za reciklažu brodova.
Pročitajte još:
- AMSTERDAM ZABRANIO ULAZ KRUZERIMA U CENTAR GRADA
- KOLIKO I KAKO ZAGAĐUJU KRUZERI?
- U CENTAR VENECIJE ZABRANJEN ULAZAK VELIKIM KRUZERIMA
Lista je doživela značajne promene, uključujući obnovu uključenja dva brodogradilišta u Turskoj i jednog u SAD, kao i produženje roka za brodogradilište u Finskoj i pet norveških brodogradilišta. S druge strane, uklonjena su tri objekta iz Danske, Holandije i Norveške, jer više ne zadovoljavaju kriterijume za reciklažu brodova. Trenutna lista sada sadrži 45 objekata, od kojih se 35 nalazi u Evropi (uključujući EU, Norvešku i UK), 9 u Turskoj i 1 u SAD, navodi se na sajtu Evropske komisije.
Značajna informacija koju je komisija podelila jeste da oko 30 odsto svetske flote upravo pripada Evropljanima. Mnogi od ovih brodova se demontiraju izvan EU, u zemljama koje nemaju ni približno iste uslove rada kao u EU, i gde nije stoga moguće ni jednako mariti za okolinu. Stoga, 2018 godine doneta je Uredba EU koja zahteva da se svi veliki morski brodovi koji plove pod zastavom države članice EU recikliraju u odobrenim postrojenjima koja se nalaze na Evropskoj listi.
Energetski portal