Posle najvećeg vetroparka, Rumunija pušta u probni rad i najveću solarnu elektranu u regionu

Foto-ilustracija: Pixabay (fabersam)

U rumunskom okrugu Arđeš, u središnjem delu države, nedavno je započela nova era obnovljive energije kad je u probni rad puštena najveća solarna elektrana u jugoistočnoj Evropi.

Solarna elektrana Ratešti, predstavlja još jedan korak ka čistijoj i zelenijoj budućnosti zemlje i regiona. Elektrana, vredna preko 102 miliona evra, realizovana je zajedničkim snagama izraelskih kompanija Econergy Renewable Energy i Nofar Energy. Sa instalisanom snagom od 155 MW, elektrana će godišnje proizvoditi oko 220 GWh električne energije, prenose domaći i regionalni mediji. To je dovoljno da se opskrbi više od 100.000 domaćinstava, dok se istovremeno smanjuju emisije CO2 za oko 168.000 tona godišnje, što je ekvivalent sađenju gotovo 2.8 miliona stabala. Solarna elektrana Ratešti pomoći će u diversifikaciji energetskog miksa Rumunije, koji je prilično raznolik.

Pročitajte još:

Energetski miks ove zemlje može se pohvaliti svojim nuklearnim pogonom – nuklearnom elektranom Cernavodă koja ima dva operativna reaktora koja proizvode 20 odsto od ukupne nacionalne proizvodnje električne energije, što u velikoj meri doprinosi stabilnosti ovog sektora. Do ove godine, Rumunija jeste raspolagala određenim kapacitetom solarne energije iz manjih projekata, ali sada će kompleks u Ratešti poneti titulu najveće elektrane u zemlji i regionu.

Foto: Pexels (Kindel Media)

Vredno je pomenuti da Rumunija ima ogroman kapacitet hidroenergije koje crpi iz bogatstva svojih reka. Prema nekim podacima iz 2022. godine, postojalo je preko 200 hidroelektrana svih veličina, zbog čega i čine najveći deo obnovljivih izvora energije u Rumuniji.

I za kraj, kada govorimo o vetroenergiji kao obliku čiste, zelene energije, zemlja se može pohvaliti najvećim vetroparkom u Rumuniji, i ujedno jednim od najvećih u Evropi: Fântânele-Cogealac, koji ima kapacitet veći od 600 MW. Rumunija je jedan od vodećih proizvođača vetroenergije u jugoistočnoj Evropi, sa više od 1.5 GW kapaciteta vetroelektrana, naročito u predelima koji su blizu mora gde su i vetrovi najjači. 

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti