Godišnji događaj o vetru na kopnu i na moru koji organizuje WindEurope, okupio je preko 10.000 učesnika, uz desetine konferencijskih sesija, stotine govornika i preko 500 izlagača iz ove oblasti.
Događaj je održan u Španiji u gradu Bilbao, što je bila jedinstvena prilika za potpisivanje Španske povelje o vetru. Povelja ima za cilj da identifikuje akcije za ubrzanje širenja energije vetra u ovoj zemlji, kao i za maksimiziranje njenih društvenih i ekonomskih koristi. Njom je utvrđeno šest pravca delovanja za razvoj sektora energije vetra i precizirani su alati za sprovođenje ovih pravaca delovanja, navodi se na sajtu WindEurope.
Veća vidljivost i robusnost u planiranju energije vetra, kao i poboljšan dizajn aukcije energije vetra, predstavljaju prva dva pravca delovanja. Treći jeste bolje koordinacija između kompanija za energiju vetra, a tu je i povećana predvidljivost i promocija dugoročnih sporazuma. Takođe, ona uključuje praćenje međunarodne trgovinske prakse u cilju izbegavanja nelojalne konkurencije i na kraju, jačanje kapaciteta za proizvodnju energije vetra u Španiji.
Pročitajte još:
- KAKO ĆE AZERBEJDŽAN UNAPREDITI PRIMENU ENERGIJE VETRA
- NEMAČKA: ENERGIJA VETRA NADMAŠILA UDEO UGLJA U PROIZVODNJI ELEKTRIČNE ENERGIJE
- EU: USPEŠAN RAZVOJ ENERGIJE VETRA, ALI POTREBNI DODATNI NAPORI ZA POSTIZANJE CILJA DO 2030
Globalna platforma za procenu održivosti poslovanja EcoVadis, WindEurope i pet vodećih organizacija u industriji energije vetra, najavile su pokretanje Inicijative za energiju vetra (eng Wind Energy Initiative), koja treba da ubrza usvajanje održivih praksi negovanjem snažne saradnje između trgovinskih partnera, kao i jačanjem pozitivnih uticaja u njihovim lancima vrednosti.
Neki od strateških ciljeva Inicijative jesu povećanje doprinosa industiji vetra globalnim naporima u borbi protiv klimatskih promena i to davanjem prioriteta smanjenu emisija ugljenika. Tu je i nastavak unapređenja dobrobiti i pravičan tretman svih pojedinaca koji su uključeni u lanac snabdevanja energijom vetra. Treći strateški cilj podrazumeva nastavak promovisanja očuvanja biodiverziteta zarad zaštite ekosistema u smislu negativnog uticaja aktivnosti u vezi sa sektorom energije vetra. Na kraju, treba podsticati značajan rast članstva.
Kako bi se postigli ciljevi, Inicijativa će primeniti metodologiju ocenjivanja održivosti EcoVadis, kao dobrovoljni standard za procenu svojih dobavljača, a takođe će i podržati dobavljače na njihovom putu prema održivosti kroz pružanje jasne strategije za unapređenje performance u oblasti ESG kriterijuma.
Kada je reč o investicijama u energiju vetra u Evropi, prošla godina zabeležila je dvostruko bolje rezultate, nego što je to bilo u 2022. godini. Evropa je u 2023. godini odobrila značajno više dozvola za nove vetroelektrane na kopnu u odnosu na ranije godine i to uglavnom zbog pravila Evropske unije o dozvolama za obnovljive izvore energije.
Kako se navodi na sajtu WindEurope, procene su da će Evropska unija u proseku instalirati 29 GW godišnje u period od 2024. do 2030. godine, čime će instalisani kapacitet u Evropskoj uniji do 2030. godine dostići 393 GW.
Najveći izazov ubrzanom razvoju energije vetra ostaje blagovremeno proširenje evropskih kopnenih i priobalnih električnih mreža.
Energetski portal