Kako će Azerbejdžan unaprediti primenu energije vetra

Foto: Pexels (Jem Sanchez)

Kako bi se unapredila primena energije vetra na kopnu i moru u Azerbejdžanu i širem području Kaspijskog mora, WindEurope i Azerbejdžanska agencija za obnovljivu energiju potpisali su Memorandum o razumevanju.

U ovom području vetar će odigrati ključnu ulogu u energetskoj tranziciji, doprinoseći ujedno globalnom cilju utrostručenja kapaciteta obnovljive energije do 2030. godine.

Kako se navodi, Azerbejdžan ima veliki potencijal za razvoj ove energije, što je prepoznala i njihova Vlada. Za cilj se postavlja da do 2030. godine, 30 odsto ukupno instalisanog kapaciteta električne energije bude iz obnovljivih izvora.

Još jedan od ciljeva kojem teže jeste da veći deo svoje energije vetra izvoze u Evropu preko Kaspijskog koridora zelene energije. Za sada su Memorandum o razumevanju potpisali sa Gruzijom, Rumunijom i Mađarskom za podmorski kabl ispod Crnog mora, navodi se na sajtu WindEurope.

Pročitajte još:

Potpisivanjem pomenutog Memoranduma, WindEurope i Azerbejdžanska agencija za obnovljivu energiju obavezali su se za saradnju u različitim oblastima. Neke od njih su pojednostavljenje procesa izdavanja dozvola kako bi se omogućila efikasna izgradnja novih vetroelektrana. Takođe, reč je i o razmeni najboljih praksi i znanja za primenu energije vetra i interkonektora električne mreže, kao i o razvoju zelenog energetskog koridora Kaspijsko-EU. Pored toga, saradnja se odnosi i na povezivanje evropskih otkupljivača električne energije sa energijom vetra proizvedenom u Azerbejdžanu, zbog optimizacije protoka električne energije…

Ovakva saradnja značajna je ne samo sa aspekta osiguranja zelenije električne energije, već i zbog ekonomskih koristi. Kako se navodi, svaka nova vetroturbina izgrađena u Evropi i susedstvu generiše u proseku 13 miliona evra ekonomske aktivnosti.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti