U Parku prirode ,,Zlatibor’’, započeto je terensko istraživanje i valorizacija prirodnih vrednosti, kako bi se utvrdilo da li su one izmenjene u okviru zaštićenog dela i u do sada neistraženim okolnim područjima, odnosno da li ima potencijala za povećanje površine po zaštitom na ovoj teritoriji.
Inicijativu za izmenu Uredbe o proglašenju Parka prirode „Zlatibor“ podnele su opštine Čajetina, Nova Varoš i Priboj i Grada Užice, na čijim se teritorijama prostire Park prirode.
Predstavnici Ministarstva zaštite životne sredine i opštine Čajetina, na kojoj se nalazi najveći deo Parka prirode pod zaštitom, razgovarali su o razvojnim planovima opštine koji mogu bitno da utiču na zaštitu planine Zlatibor, kako bi se istovremeno vodilo računa o interesima razvoja opštine, ali i o zaštiti prirode.
Zaštićenim područjem od izuzetnog značaja, Park prirode „Zlatibor“ je proglašen 2017. godine. Površina Parka prirode je 41.923,26 hektara, od čega je 43,31 odsto u državnom vlasništvu, a od ukupne površine je Prvim i najvišim stepenom zaštite obuhvaćeno 4,69 odsto ovog područja, II stepenom 45,93 odsto i III stepenom 49,38 odsto ukupne površine područja Parka prirode „Zlatibor”.
Pročitajte još:
- PREDEO IZUZETNIH ODLIKA „PLANINA CER“ – NOVO ZAŠTIĆENO PRIRODNO DOBRO
- IZABRANI NAJBOLJI PREDLOZI ZA OČUVANJE PRIRODE U ZAŠTIĆENIM PODRUČJIMA
- SRBIJA DOBILA JOŠ DVA ZAŠTIĆENA PODRUČJA
Kanjonska dolina reke Uvac, sa brojnim dolinskim meandrima, čije su vode prema postojećim indikatorima u prvoj klasi kvaliteta, jedno je od najznačajnijih područja u Parku prirode.
Na ovom području nalaze staništa brojnih retkih i ugroženih biljnih vrsta. Na Preliminarnoj Crvenoj listi flore Srbije nalazi se 80 taksona, a na celokupnom prostoru 76 endemičnih taksona. Zbog velikog bogatstva i raznovrsnosti, područje Parka prirode „Zlatibor” je stanište značajnih populacija leptira, ptica, sisara, ribljih vrsta, od kojih je, primera radi, značajna vijunica, strogo zaštićena vrsta.
Posebnu lepotu i prepoznatljivost Parka prirode „Zlatibor”, daje tradicionalan način života u starovlaškom tipu naselja, sa dvodelnom brvnarom, kao osnovnim građevinskim oblikom. U nepokretna kulturna dobra spadaju Crkva brvnara u Donjoj Jablanici, Crkva brvnara u Dobroselici, Manastirski kompleks Uvac, kao i nekoliko evidentiranih dobara.
Energetski portal