Štetne bakterije i virusi opstaju duže u vodi i na plažama zahvaljujući plastičnom otpadu, pokazuje istraživanje koje je sproveo tim sa Univerziteta Stirling u Škotskoj.
Studija, objavljena u žurnalu Environmental Pollution, ukazuje na to da vlažne maramice, higijenski štapići i druge vrste plastičnog otpada predstavljaju prave rezervoare fekalnih bakterija koje mogu opstati dovoljno dugo da ugroze zdravlje ljudi.
Tim je ustanovio da se bakterije, kao što su ešerihija koli i crevni enterokokus, vezuju za plastiku češće nego za prirodne materijale poput morskih algi i peska. Takođe su pronašli dokaze da su bakterije iz roda Vibrion, čiji pojedini sojevi mogu izazvati teške želudačne tegobe, uspele da kolonizuju vlažne maramice.
„Mikroplastika u otpadnoj i površinskoj vodi brzo postaje kolonizovana mikrobnim biofilmom. Pretpostavlja se da takve zajednice opstaju duže i dalje se šire u životnoj sredini delujući kao vektor za ljudske patogene, posebno pošto je mikroplastika, koja ulazi u postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, izložena visokim koncentracijama patogenih bakterija“, objašnjeno je u studiji.
Profesor Ričard Kviliam je, zajedno sa svojim timom, prikupljao plastični otpad sa deset plaža u Škotskoj, uključujući i plaže za kupanje.
Pročitajte još:
„Očekivali smo da ćemo svuda prikupiti po nekoliko vlažnih maramica, ali smo se vratili sa punim kesama. Neki od plastičnog otpada koji smo sakupili mogli bi da budu od zastarelih izlivanja otpadnih voda u životnu sredinu, ali količina otpada koju vidimo je šokantna“, rekao je Kviliam i dodao da svi znamo da je otpad na plažama neugledan, ali sada znamo i da može ugroziti javno zdravlje.
Jedna od vodećih istraživača Rebeka Metkalf dodala je da pronalaženje fekalnih bakterija takođe može ukazati na postojanje drugih ljudskih patogena na plastici kao što su norovirus, rotavirus ili salmonela.
„Studijom nije obuhvaćeno u kojoj meri su ljudi izloženi ovim patogenima, ali uvek postoji rizik da deca pokupe vlažne maramice i drugi otpad i igraju se njime“, rekla je Metkalf.
Milena Maglovski