U Hali 1 Beogradskog sajma danas je počeo je 17. Međunarodni sajam energetike, 18. Međunarodni sajam zaštite životne sredine EcoFair i po prvi put Međunarodni sajam komunalnih tehnologija – CTF.
Svečanom otvaranju sajma prisustvovale su Zorana Mihajlović, ministarka rudarstva i energetike, Irena Vujović, ministarka zaštite životne sredine i Malgožata Golinjska, državna sekretarka i zamenica ministra u Ministarstvu za klimu i životnu sredinu Republike Poljske. Vrata sajma za posetioce će biti otvorena od 4. do 6. oktobra.
Ministarka rudarstva i energetike izjavila je da budućnost energetskog sektora nije moguća bez zaštite životne sredine i da je energetska tranzicija jedini put koji će Srbiji omogućiti da bude energetski bezbedna i stabilna.
„Pokazali smo da je moguće da imamo više električne i toplotne energije iz obnovljivih izvora, da je moguće da razvijamo energetiku i rudarstvo i da ujedno čuvamo životnu sredinu“, rekla je Mihajlović.
Otvarajući 18. Međunarodni sajam zaštite životne sredine, ministarka zaštite životne sredine Irena Vujović istakla je da su u prethodne dve godine usvojeni preko potrebni zakoni, kao i set podzakonskih akata kojima je domaće zakonodavstvo usklađeno sa EU regulativom.
„Potvrda da smo na dobrom putu stigla je i od Evropske unije kada je otvoren Klaster 4 i Poglavlje 27, koje se odnosi na životnu sredinu i klimatske promene. Važno je da pomenem da je Vlada Srbije ove godine usvojila i revidirani Nacionalno utvrđeni doprinos kojim smo za više od tri puta povećali klimatsku ambiciju do 2030. godine i time se dodatno približili naporima za dekarbonizaciju naše privrede, dajući doprinos ispunjenju globalnog cilja za smanjenje emisija gasova sa efektom staklene bašte „, rekla je Vujović.
Sajam energetike je najveći godišnji regionalni skup kompanija, institucija i profesionalaca u sektorima električne energije, uglja, nafte i gasa, obnovljivih izvora energije, energetske efikasnosti i rudarstva.
Pročitajte još:
Okosnicu ovog regionalnog predvodnika u povezivanju svih segmenata i faktora energetskog sektora čine proizvodnja i eksploatacija, obogaćivanje, distribucija, transport, skladištenje ili neposredno korišćenje i postojećih i potencijalnih prirodnih resursa i izvora energije, ali i naučno-istraživački rad, pametne tehnologije, ušteda energije, energetska efikasnost, obrazovna podrška i sve druge oblasti koje su deo energetskog temelja i pokretač celokupnog privrednog i javnog života zemlje i regiona.
Ova manifestacija posebno akcentuje obnovljive izvore energije, unapređenje energetske efikasnosti, investicije u energetici. U međunarodnom energetskom kontekstu naglašen je poslovni i tržišni karakter sajma. To je prilika da se predstave i povežu investitori, proizvođači opreme, resorna administracija, finansijske institucije, lokalna samouprava i svi drugi relevantni pa i oni najbitniji činioci.
Sajam ekologije EcoFair okuplja različite činioce iz sistema zaštite životne sredine – institucije, proizvođače opreme, distributere, reciklere, operatere, deponije, lokalne samouprave, komunalna preduzeća, generatore otpada, stručnu javnost. Posvećen je sistemima i mehanizmima zaštite životne sredine sa posebnim akcentom na „cirkularnoj“ i „zelenoj“ ekonomiji, industriji reciklaže, upravljanju otpadom, komunalnim tehnologijama, zaštiti prirode i zaštiti prirodnih resursa od zagađenja.
Akcenat ove manifestacije je na finansiranju i upravljanju projektima u sektoru zaštite prirodne sredine, investicionim projektima i upravljanju otpadom, prečišćavanju i upravljanju otpadnim vodama, industrijskoj bezbednosti te domaćem zakonodavstvu u vezi sa ovom problematikom. Suština kompletne agende ove sajamske manifestacije je ultimativno zahtevanje i promocija ekološki prihvatljivog ponašanja kao načina života.
Upredo sa ovim dvema manifestacijama, na istom mestu, posetiocima će na raspolaganju biti i prvo izdanje Međunarodnog sajma komunalnih tehnologija – CTF (Communal Technologies Fair), jedinstvenog događaja ovog tipa na prostoru jugoistočne Evrope. Sajam ima poslovno-edukativni karakter, a cilj mu je da poveže ključne aktere u komunalnim delatnostima, proizvođače, kupce, inženjerski kadar.
Radno vreme sajmova energetike i ekologije je od 10 do 17 časova. Pojedinačna ulaznica košta 400 dinara, grupna 250 dinara, a parking u sajamskom krugu plaća se 150 dinara po satu.
Energetski portal