Tokom prethodnih godina, litijum je česta tema na globalnom nivou, kao element potreban za izradu telefona, laptopova, trotineta, električnih automobila, zbog čega je sve važniji za mnoge grane industrije.
Svako novo nalazište postaje i nova tema. Pred kraj 2023. godine, Ministarstvo za energetiku SAD-a potvrdilo je saopštenjem da je Solton Si novo veliko nalazište. Jezero se nalazi u Kaliforniji, površine je oko 820 km2, a Nacionalna laboratorija Lorensa Berklija u SAD-u predviđa da bi ovaj region mogao da donese 3.4 miliona tona litijuma, što je prema proceni dovoljno za više od 375 miliona baterija potrebnih za izradu električnih vozila.
Izveštaj navodi da ovo značajno čini domaću industriju litijuma bezbednom. SAD uglavnom uvozi litijum, mada su postojala nalazišta litijuma u Nevadi, Severnoj Karolini, Oregonu, međutim ovo otkriće vrlo je značajno.
Geotermalna električna energija u regionu Solton Si u Sjedinjenim Državama, igra ključnu ulogu u ekstrakciji litijuma. Ovo područje trenutno raspolaže sa oko 400 megavata instaliranog kapaciteta za proizvodnju geotermalne električne energije, ali se procenjuje da ima potencijal za sedam puta veći broj megavata.
Pročitajte još:
- LITIJUM I KOBALT IZ AFRIKE UZ POŠTOVANJE LJUDSKIH PRAVA
- ELEKTRIČNI BICIKL BEZ LITIJUMSKIH BATERIJA – ENERGIJU PUNI OKRETANJEM PEDALA
- GEOTERMALNI RESURSI SU NEISCRPNI IZVORI ENERGIJE – KOJA MESTA U SRBIJI IMAJU NAJVEĆI POTENCIJAL ZA TAJ VID GREJANJA
U procesu proizvodnje geotermalne energije, voda se crpi iz podzemnih vrućih izvora, gde je zagrejana sama po sebi. Tokom ovog procesa, geotermalna voda koja dolazi na površinu često sadrži visoke koncentracije minerala, uključujući litijum i cink. Ove minerale je moguće izdvojiti iz vode, čineći geotermalnu energiju ne samo izvorom električne energije već i potencijalnim izvorom važnih mineralnih resursa.
U slučaju Solton Si, geotermalna slana vode iz ovog područja posebno je bogata litijumom. Sa povećanjem kapaciteta za proizvodnju geotermalne energije, povećava se i količina geotermalne vode koja se crpi, a time i potencijal za ekstrakciju većih količina litijuma, što Sjedinjene Države stavlja u poziciju da zadovolje ili čak nadmaše globalnu potražnju za litijumom u narednim decenijama, navodi resorno ministarstvo SAD-a.
Energetski portal