Od lignita do sunca i vetra u Grčkoj

Foto-ilustracija: Unsplash (Matt Artz)

Grčka je u poslednjih nekoliko godina ostvarila značajan napredak u oblasti obnovljivih izvora energije. I ova zemlja kao i mnoge druge u Evropi postavila je sebi visoke ciljeve do nekih narednih decenija.  

Do 2030. godine, Grčka teži smanjenju ukupnih emisija gasova staklene bašte za 55 odsto u poređenju sa nivoima iz ranih dvehiljaditih godina, sa ciljem dostizanja neto nulte emisije do 2050. godine. Značajno je što je zemlja smanjila količine lignita na koje se oslanjala, a čak ima cilj da do 2028. u potpunosti završi sa njegovim korišćenjem, tačnije dobijanjem električne energije iz lignita, navodi IEA. Ugalj je bio problem kada su u pitanju emisije, kao što je i za našu zemlju, s obzirom da se Srbija u najvećoj meri oslanja na termoelektrane – oko 70 odsto.

Od momenta kada je Evropska unija prvi put uspostavila svoju šemu trgovanja emisijama, što je bilo pre 18 godina, grčke emisije iz proizvodnje električne energije pale su za preko 60 odsto, navodi se na sajtu koji se bavi promovisanjem trgovinskih i investicionih odnosa između grčkih i stranih kompanija (Enterprise Greece).

Grčka vlada se nedavno takođe opredelila da značajna sredstva uloži i za podršku razvoju lokalnih energetskih zajednica koje koriste obnovljive izvore energije. Dodeljeno je oko 42 miliona evra za podršku ovim zajednicama koje koriste zelene izvore za pokrivanje potreba za električnom energijom u opštinskim zgradama, kao što su bolnice, škole i sportski objekti. 

Pročitajte još:

Zemlja se takođe suočila sa energetskom krizom, i problemima oko uvoza energenata, s obzirom na to da se zemlja još uvek ne oslanja zaista u potpunosti na OIE, već su joj potrebna i fosilna goriva.

Foto-ilustracija: Unsplash (kylie-docherty)

Ova mediteranska zemlja bogata velikim brojem sunčanih dana, zbog svog geografskog položaja i uz podršku EU, aktivno radi na razvoju OIE, i ima visoko postavljene ciljeve do kraja decenije, kako smo već naveli. Njihova ideja je da oko 70 odsto energije bude dobijeno iz OIE do 2030. godine, što možda i nije nedostižno ako se uzme u obzir da je prošle godine ta cifra bila blizu 50 odsto energetskog miksa OIE.

Zemlja je prošle godine u oktobru mesecu na nekoliko sati uspela da dođe do toga da obnovljivi izvori energije čine 100 odsto proizvedene električne energije u Grčkoj, zahvaljujući rekornom broju megavata, čak preko 3.000 MWh. Iako ovo generalno nije prava slika njihovog energetskog sektora, čak i tih nekoliko sati jeste fascinantan podatak.

Potrebno je još da se u određenom momentu povežu sva ostrva sa kopnenom mrežom pomoću podmorskih kablova do kraja decenije, koji bi trebali da omoguće  ostrvima da uvoze energiju sa kopna, a ne da budu izolovani.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti