Evropska komisija je usvojila nove minimalne higijenske standarde za materijale i proizvode koji dolaze u dodir s pitkom vodom, što je značajan korak ka unapređenju kvaliteta pitke vode u celoj Evropskoj uniji. Odluka stupa na snagu 31. decembra 2026.
Nove norme će se odnositi na širok spektar materijala i proizvoda, uključujući cevi za snabdevanje, ventile, pumpe, armature i slavine, koje se koriste u procesima isticanja vode, obrade, skladištenja ili distribucije vode. Ovim standardima, voda za piće postaje sigurnija, što je od velikog značaja za zdravlje građana EU, navodi se na sajtu Evropske komisije.
U svakom slučaju, vredno je spomenuti da su evropske zemlje svakako u vrhu kada je u pitanju kvalitet pitke vode. Neke od zemalja nalaze se u planinskim delovima sa čistim izvorima, ali pored toga, ulažu u tehnologiju za obradu vode. Istraživanja pokazuju da u skandinavskim zemljama, Islandu, Austriji, Irskoj, Grčkoj, Malti, Švajcarskoj, Holandiji, Luksemburgu, Nemačkoj, Velikoj Britaniji, stanovnici mogu slobodno piti vodu iz slavine, jer je bez toksina.
Pročitajte još:
- PUŠTENA U RAD NOVA LINIJA ZA PRERADU MULJA NA PREČISTAČU OTPADNIH VODA U VRŠCU
- FLAŠIRANA VODA SADRŽI DO 100 PUTA VIŠE NANOČESTICA PLASTIKE GOVORE ISTRAŽIVANJA
- OD OTPADNIH VODA DO NOVOG ENERGETSKOG RESURSA U AUSTRIJI
S druge strane, ovo nije slika cele planete. Zapravo, veliki deo populacije, naročito kada je reč o zemljama Afrike ima problem sa čistom pitkom vodom. Ove zemlje često i ako se nađe izvor, nemaju infrastrukturu.
Jedna od ključnih prednosti novih pravila je značajno smanjenje administrativnog tereta za proizvođače relevantnih materijala i proizvoda. Sada će jedno odobrenje omogućavati prodaju unutar cele EU, što podstiče slobodno kretanje robe unutar EU.
U skladu s novim standardima, materijali i proizvodi dobiće posebnu EU izjavu i oznaku, što omogućava njihovu prodaju kroz EU bez ikakvih ograničenja.
Energetski portal