Neobična pojava koja nam može izgledati kao priviđenje, u stvari je zastrašujući predator koji noću plovi okeanima.
Okeani nikada ne spavaju, a beliki broj živih organizama se tokom dana povlači u morske dubine i izlazi u potragu za hranom samo tokom noći. Biolog i fotograf Aleksandar Semenov zaronio je u blizini italijanskog ostrva Ponca, i krenuo u potragu za morskim stvorenjima koja su aktivna samo pod okriljem noći.
MEET THE OCEAN'S LIVING RIBBON! This animal is VERY real, though rarely seen. But how an animal that's shaped like living smoke hunt for prey? Hide from danger? Read more in my first @bioGraphic article: https://t.co/AKrXkVjUUd
🎥 A. Semenov#DailyJelly pic.twitter.com/eHKmfRki0W— Open Ocean Exploration (@RebeccaRHelm) October 28, 2020
Jedan od redovnih noćnih morskih stvorenja je i rebronoša, vrsta dupljara koja podseća na meduze, a ima sposobnost luminiscencije, odnosno svetli u mraku. Naziv rebronoše su dobile zbog organa za kretanje koji su u obliku traka koje se pružaju duž čitavog tela. Na tim trakama se nalaze nizovi pločica koje nose treplje i imaju izgled češljeva.
Pročitajte još:
Semenovu se posrećilo da se u pravom trenutku zatekne na pravom mestu i uspeo je da snimi bleštavu rebronošu dugu metar i po koja se retko može videti u blizini obale, pre svega zato što je talasi lako uništavaju.
Rebronoše imaju oblik jedrilice i usta im se nalaze u „pilotskoj kabini“, a sa strane imaju dva ogromna krila. Svako krilo je obloženo trepljama koje se kreću napred nazad, svetlucaju u duginim bojama i služe im za kretanje.
IRIDESCENT CINNAMON BUN! When this jelly gets scared, it hugs itself and does a little jiggle until the danger goes away. 15/10 very relatable!
Learn more in my latest @bioGraphic piece: https://t.co/AKrXkVBvLL
🎥https://t.co/U5xS3Au6AY#DailyJelly pic.twitter.com/DWy18rl2DB— Open Ocean Exploration (@RebeccaRHelm) October 29, 2020
Kada se hrane krila postaju zidovi na koje se plen lepi i hvata u zamku, a zatim prenosi do organa za varenje. U slučaju da se uloge promene i da rebronoša postane potencijalni plen, primenjuje drugu taktiku za kretanje. Umesto da klizi napred poput aviona, rebronoša se talasa poput morske zmije. Istovremeno menja boju pumpajući kalcijum preko ćelijskih membrana i postaje mlečno bela dok joj plavo-zelene mrlje blistaju.
Ova iznenadna promena izgleda i ponašanja treba da uplaši i zbuni potencijalnog neprijatelja. Ukoliko ni tako ne uspe da pobegne od progonitelja, rebronoše će izvesti još jednu transfomaciju i umotati se u rolnu. Iako ova poslednja odbrambena taktika može dovesti do toga da joj krila budu oštećena, rebronoša ima odlične regenerativne sposobnosti i može da obnovi oštećene delove tela.
Izvor: RTS