Nemačka je zabeležila primetno smanjenje u proizvodnji električne energije u odnosu na isti period prošle godine. Glavni razlozi ovog pada su smanjena potražnja zbog ekonomskog stanja i povećani uvoz električne energije iz drugih zemalja. Agencija DPA objavila je statistike koje prikazuju kako je izgledao treći kvartal, odnosno period od jula do septembra, i koliko se podaci razlikuju u odnosu na isti period prethodne godine.
Prema izveštaju Federalnog zavoda za statistiku Nemačke, proizvodnja je pala za oko 20 odsto, dostigavši 94,2 milijarde kilovat-sati. Smanjenje potražnje u sektorima koji intenzivno koriste energiju, zajedno sa rastom uvoza električne energije, glavni su razlozi za ovakvo stanje.
U prethodnom periodu, uvoz električne energije u Nemačkoj porastao je za 78,1 odsto, dosegnuvši 23,1 milijardu kilovat-sati, a glavni izvoznici bili su Danska, Francuska i Holandija. Nedavno smo pisali o tome da Danska izvozi energiju dobijenu iz vetra, s obzirom da proizvede velike količine. U međuvremenu, nemački izvoz električne energije smanjio se za 38 odsto.
Pročitajte još:
- GRAĐANIMA TOPOLE I KRAGUJEVCA DODELJENI UGOVORI ZA ENERGETSKU EFIKASNOST
- INICIJATIVA DA DO 2050. GODINE TRI PUTA VIŠE ENERGIJE BUDE IZ NUKLEARKI
- VREMENSKE I KLIMATSKE INFORMACIJE OD ZNAČAJA ZA ENERGETSKU TRANZICIJU
Obnovljivi izvori energije igraju sve važniju ulogu u domaćoj proizvodnji električne energije u Nemačkoj, a poznato je da država u velikoj meri podržava OIE i na samitu COP28. U pomenutom periodu od jula do septembra, udeo električne energije proizvedene iz obnovljivih izvora porastao je za osam odsto u poređenju sa istim periodom prošle godine, čineći oko 60 odsto ukupne proizvodnje, što predstavlja značajno povećanje u odnosu na 44,4 odsto iz prethodne godine.
Naprotiv, proizvodnja iz konvencionalnih izvora energije opala je za 42,9 odsto, čime je sada učestvovala sa skoro 40 odsto u ukupnoj proizvodnji. Električna energija iz vetra zabeležila je rast od 16 odsto, postavši najznačajniji izvor u domaćoj proizvodnji. Udeo solarne energije takođe je porastao za 6,6 odsto, dostižući 21,5 odsto. Istovremeno, potrošnja električne energije dobijene iz prirodnog gasa povećala se za oko 10 odsto, prenosi DPA.
S druge strane, proizvodnja električne energije u termoelektranama na ugalj prepolovila se, i sada čini 23,9 odsto ukupne proizvodnje, dok je prethodne godine bio ključni izvor energije.
Energetski portal