Naučnici razvili materijal koji „zarobljava“ ugljen-dioksid

Foto-ilustracija: Pixabay

Sudeći po najnovijim naučnim dostignućima, na pomolu je novo rešenje koje će nam pomoći u borbi protiv ugljen-dioksida, jednog od najljućih neprijatelja životne sredine.

Naučnici sa Univerziteta u Kalgariju, Kanada, razvili su inovatvni metalo-organski materijal pod imenom CALF-20 koji je u stanju da „zarobljava“ ugljen-dioksid tako što molekuli gasa ostaju zalepljeni za njegovu površinu.

Iako je pomenuto svojstvo metalo-organskih jedinjenja poznato već decenijama, ovi materijali nisu naišli na komercijalnu primenu budući da nisu funkcionisali van laboratorijskih, strogo kontrolisanih uslova.

Prisustvo vode u mešavini gasova onemogućavalo je metalo-organske materijale da vezuju molekule ugljen-diokosida, ali je tim naučnika sa Univerziteta u Kalgariju uspešno rešio ovaj problem.

„Inovacija u ovom materijalu je ta što dobro podnosi vodu. To znači da ne morate da sušite gas pre nego što ga filtrirate kroz ovaj materijal, čime se smanjuje potreba za trošenjem gomile energije“, rekao je jedan od istraživača, Arvin Radžendren.

Još jedan problem predstavljale su čak i najmanje količine jedinjenja kao što su sumpor-dioksid ili azot-oksid koji su takođe onesposobljavale materijal da „hvata“ ugljen-dioksid.

Velika prednost CALF-20 je to što hiljadama sati ostaje efikasan u praktičnim uslovima, pa će ovaj materijal moći da posluži za izradu industrijskih dimnjaka kako bi se znatno smanjile emisije ugljen-dioksida povezane za industrijskom proizvodnjom.

Milena Maglovski

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti