Naredne godine veći budžet za poljoprivredu i zelene projekte

Foto-ilustracija: Pixabay

Predlogom budžeta za 2024. godinu za zelene projekte opredeljena su veća sredstva u odnosu na tekuću godinu, dok je za poljoprivredu opredeljen rekordan iznos do sada.

Za narednu godinu planirano je više od milijardu dinara, kako bi se sanirale i uklonile nesanitarne deponije na koje se otpad odlaže više i od 50 godina, navodi se na sajtu Ministarstva zaštite životne sredine.

Prema rečima ministarke Irene Vujović, to je dva puta više nego što je ove godine uloženo. Dodala je da će se uslovi za zatvaranje nesanitarnih deponija stvoriti izgradnjom regionalnih i reciklažnih centara, na čemu se takođe intenzivno radi.

Sa tim ciljem, započeta je izgradnja modernog regionalnog centra za upravljanje otpadom u opštini Ub, a kako je navela ministarka, to je izuzetno važno za građane Srbije, a pre svega za 15 lokalnih samouprava koji će gravitirati ka tom centru. Ovo je jedan od šest regionalnih i reciklažnih centara koji će biti izgrađeni u narednih nekoliko godina.

Ministarka je istakla da će do kraja ove godine i početkom 2024. početi i radovi na proširenju regionalnog centra za upravljanje otpadom Srem-Mačva, zatim Duboko-Užice, Pirot, a očekuje se izgradnja i regionalnog centra u Novom Sadu.

Pročitajte još:

Kada je reč o poljoprivredi, opredeljena su sredstva u ukupnom iznosu od 119 milijardi dinara. Predloženim budžetom predviđena su izdvajanja za poljoprivredu u iznosu od 105 milijardi dinara, plus dodatnih 14 milijardi dinara koji će se vratiti poljoprivrednicima kroz refakciju akciza za

Polovina svih subvencija u Republici Srbiji namenjena je agraru – 48 odsto, i za njih je opredeljeno 88,1 milijarda dinara.

Foto-ilustracija: Unsplash (Tanner Yould)

Predlogom budžeta opredeljena su rekordna sredstva za ratare i stočare: duplirana su davanja po hektaru – sa 9.000 na 18.000 dinara, povećane su premije za mleko – sa 15 na 19 dinara po litru, subvencije za koze, jarčeve, ovce i ovnove – sa 7.000 na 10.000 dinara, kao i subvencija po košnici sa 800 na 1000 dinara.

Povećane su i subvencije za kvalitetne priplodne mlečne krave – sa 25.000 na 40.000, krmače – sa 15.000 na 18.000, kokoške lakog tipa – sa 100 na 140 dinara i kokoške teškog tipa – sa 60 na 100 dinara. Na taj način smo zapravo povećali sve subvencije u stočarstvu.

Nakon dve godine obnovljene su mere za očuvanje životinjskih genetičkih resursa i mera za podizanje zasada vinove loze, a uvedena je i nova mera za rasadničare ruža.

U 2024. godini će prvi put posle 20 godina sredstva iz budžeta biti namenjena isključivo jednoj godini.

Do 31. decembra 2023. godine poljoprivrednim proizvođačima će biti isplaćena sva dugovanja iz prethodnog perioda, pa sledeće godine neće biti prenetih obaveza. Opredeljeni novac će dakle biti utrošen samo na planirane subvencije i podsticaje za narednu godinu.

Kada je reč o izmenama i dopunama Zakona o podsticajima u poljoprivredi i ruralnom razvoju, koji je takođe na dnevnom redu tekućeg skupštinskog zasedanja, njime je predloženo povećanje obima i površine obradivog zemljišta koja će se od sledeće godine subvencionisati, sa 20 hektara na 100 hektara.

Novina je i to da će pravo na podsticaje za biljnu proizvodnju moći da ostvare isključivo lica koja tu zemlju i obrađuju. Ova izmena doneta je u cilju da sredstva dobiju poljoprivrednici kojima su ta sredstva i namenjena i spreči svaka mogućnost zloupotreba subvencija.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti