Nakon koliko pređenih kilometara e-automobili postaju ekološka vozila?

Foto-ilustracija: Pixabay (andreas160578)

Električni automobili aktuelna su tema, naročito zbog nula odsto emisija što omogućavaju njihove performanse. Kako se ne pokreću uz pomoć fosilnih goriva, nema ni izduvnih gasova. Međutim, oni svoje baterije napajaju na struju, a koji je izvor električne energije koju električni automobili crpe prilikom punjenja baterija? 

Prema podacima koje je podelila agencija DPA, električni automobili postaju korisni za klimu tek nakon pređenih 65.000 kilometara, ali samo ako se koristi obnovljiva energija za punjenje. U suprotnom, ako se koristi električna energija iz elektrana na ugalj, ova granica se povećava na 90.000 km,  zaključak je izveštaja Nemačkog udruženja inženjera , koji je uzeo u obzir više faktora uključujući analizu emisije gasova kroz ceo životni ciklus vozila i proizvodnju i transport baterija iz Azije.

Pročitajte još:

Poslednji faktor vrlo je važan kada govorimo o električnim automobilim, s obzirom na to da kopanje litijuma, kobalta i drugih metala potrebnih za izradu baterije jeste često vrlo zagađujuće. Međutim, vozila i dalje imaju potencijal da budu ekološki povoljnija gledano dugoročno, u odnosu na druga vozila.

Kada proizvodnja baterija bude ekološki povoljnija i kada se nađu najbolji načini za ponovnu upotrebu baterija koje više nisu u funkciji, ova vozila će verovatno biti klimatki neutralna i povoljnija od drugih.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti