Najveći rudnik cinka u Evropi privremeno obustavlja rad

Foto-ilustracija: Unsplash (Cristi Goia)

Ovih dana dogodio se preokret u rudniku Tara u Irskoj, priznatom kao najveći rudnik cinka u Evropi i jedan od najznačajnijih u svetu. On će obustaviti svoj rad na neko vreme.

Boliden, rudarska švedska kompanija koja upravlja Tarom od 2004. godine, objavila je svoju odluku u zvaničnom saopštenju za javnost, navodeći da iza ove odluke stoji niz operativnih izazova zbog kojih je poslovni novčani tok bio u padu.

Izazovi uključuju pad cene cinka, povećanje cena energije i opštu inflaciju troškova. Dakle, dok se uslovi ne poboljšaju, Tara će biti stavljena pod privremeno održavanje, ali će praktično biti zaustavljena proizvodnja i istraživanje.

Od početka eksploatacije ruda u rudniku Tara 1977. godine, izvučeno je preko 85 miliona tona rude, što je značajno doprinelo svetskoj proizvodnji cinka i koncentrata olova. Godišnje se, prema podacima Bolidena, iskopa oko dva miliona tona rude, što svedoči o njegovom značaju u industriji uopšte.

Pročitajte još:

Ekstrahovani cink se generalno često koristi u galvanizaciji, što je proces premazivanja gvožđa ili čelika da bi se sprečila korozija, i zaštitio metal.  Takođe se koristi u proizvodnji legura, baterija, i raznih proizvoda u hemijskoj i građevinskoj industriji. Njegov širok spektar primene čini cink ključnim mineralom u globalnoj ekonomiji.

Photo illustration: Pixabay

Istorijski gledano, mineralne rezerve i resursi Tare su kontinuirano rasli, zahvaljujući istraživanjima. Međutim, trenutna ekonomska klima je opteretila ove operacije, primoravajući kompaniju da preispita strategiju.

Sa oko 650 zaposlenih, Tara je veliki rudnik. Odluka o pauziranju rada znači da će radna snaga biti privremeno bez posla dok se rad ne nastavi.

Spoj tržišnih uslova i šireg ekonomskog okruženja utiču na sve, i na rad rudnikaKada veliki rudnik kao što je Tara u Irskoj privremeno prestane sa proizvodnjom, to svakako utiče na globalnu ponudu robe koju proizvodi – u ovom slučaju, cinka.

Teoretski, smanjenje ponude dovodi do viših cena, posebno ako tražnja ostaje stabilna ili raste. Ako se potražnja za cinkom smanji – na primer, zbog usporavanja u sektorima koji koriste cink, kao što su građevinarstvo, automobilska industrija ili elektronika – to bi takođe moglo da nadoknadi povećanje cena uzrokovano smanjenjem ponude. Međutim, na duže staze, u zavisnosti od toga kada i kako će Tara nastaviti rad, ako drugi rudnici ili izvori ne mogu da nadoknade ovo smanjenje, a potražnja je prisutna u istoj meri, povećanje cena je izvesno.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti