XVIII Međunarodni sajam energetike i 19. Međunarodni sajam zaštite životne sredine i prirodnih resursa – EcoFair otvorili su kapije za posetioce 28. novembra 2023. godine, u Hali 1 Beogradskog sajma.
Pod zajedničkim sloganom „Čista energija za svetliju budućnost“, tokom trodnevnog rada ovih dveju manifestacija predstaviće se više od 80 izlagača, među kojima su dominantniji oni inostrani – iz Nemačke, Mađarske, Rumunije, Češke, Poljske, Slovenije, Severne Makedonije, Crne Gore, pa čak i Kine, Izraela, DR Konga, Gane.
Otvarajući ovu jedinstvenu privredno-edukativnu manifestaciju, ministarka rudarstva i energetike u Vladi Republike Srbije Dubravka Đedović Handanović istakla je činjenicu da su energija i ekologija neraskidive i da je upravo ova manifestacija doprinos takvom odnosu.
Rekla je da su energetska sigurnost i efikasnost možda i najekskluzivnije teme današnjice.
Tokom prethodih godinu dana, rekla je ona, postignuti su za građane veoma važni rezultati. Građani, više od milion njih, motivisani su da kroz racionalniju potrošnju struje smanje svoje račune. Preko 20 hiljada građana je merama države, subvencijama, stimulisano da svoje domove učine energetski efikasnijim a životnu sredinu čistijom; dodeljena je pomoć, odnosno obezbeđene su olakšice socijalno ugroženim građanima sa malim primanjima i penzijama.
Radi se i na povećanju investicija u energetski sektor, pogotovo kada su u pitanju obnovljivi izvori energije – devet novih zelenih elektrana, nova radna mesta, uticaj na rast BDP-a i građevinsku industrije itd. i u EPS-u je proizvodnja je stabilna i sigurna, deponije i akumulacije su pune. Završena je revitalizacija hidroelektrane Đerdap I, privodi se kraju izgradnja trećeg bloka TE Kostolac snage 350 MW. Pri kraju je i postrojenje za odsumporavanje sumpor-dioksida i praškastih materija u TENT-u A.
Pročitajte još:
- SAJAM ECOFAIR I ENERGETIKA, 28-30. NOVEMBAR, BEOGRADSKI SAJAM
- MT-KOMEX I OVE GODINE NA XVIII MEĐUNARODNOM SAJMU ENERGETIKE
- ENERGETIK ENERGIJA D.O.O. – NA SAJMU ENERGETIKE U BEOGRADU
Razerve gasa su na zavidnom nivou, a završava se konekcija sa Bugarskom. Obezbeđuje se i snabdevanje gasom iz Azerbejdžana. Radi se tehnička dokumentacija za naftovod između Srbije i Mađarske.
Ministarka je naglasila da će za razvoj energetskog sektora u sledećih desetak godina biti potrebno 15 milijardi evra, posebno za izgradnju reverzibilnih elektrana, vetro i solarnih elektrana, gasnih interkonekcija i skladišta za naftu. Posle nekoliko decenija pokrenut je i ciklus investicija u distributivni sistem, vredan više od 180 miliona evra.
Od svega ovoga umnogome zavisi budući prosperitet države ali i svih njenih građana, završila je ona.
Obraćajući se u ime Ministarstva zaštite životne sredine Republike Srbije, državna sekretarka Sandra Dokić ukazala je na sve negativne posledice neracionalnog korišćenja prirodnih resursa i mere koje nadležno ministarstvo i Vlada Srbije preduzimaju u suočavanju s njima.
Apostrofirala je, pored ostalog, projekat smanjenja ugljeničnog otiska lokalnih zajednica primenom principa cirkularne ekonomije u Republici Srbiji (u saradnji sa institucijama UN ukupno je primljeno 25 inovativnih ideja od strane naučno-istraživačkih organizacija, koje su prigodno i vrednovane, a 35 inovativnih projekata će takođe biti sufinansirano za njihovu realizaciju); podržano je šest inicijativa za intergrisanje neformalnih sakupljača sekundarnih sirovina u formalne tokove upravljanja otpadom. „Prihvati cirkularni izazov“ je akcija koja pokazuje da su kompanije spremne da se suoče sa preporukama iz „Zelene agende“ i da posluže kao primeri dobre prakse – rekla je ona.
Samo u poslednje tri godine Ministarstvo je napravilo veliki zaokret, pogotovo u sferi upravljanja otpadom. Doneta je uredba o upravljanju otpadom od građenja i rušenja, radi se na izgradnji neophodnih reciklažnih centara. U partnerstvu sa telima EU sprovodi se „projekat odvajanja“, a cilj je odvajanje otpada već u samim domaćinstvima. Tokom prethodne tri godine očišćeno je 900 divljih deponija, a sanirano desetak nesanitarnih deponija lociranih blizu naseljenih mesta. Dodatni akcenat je na postrojenjima za prečiščavanje otpadnih voda širom Srbije, uključujući i izgradnju 100 km kanalizacione mreže.
Putem javnih konkursa značajna sredstva su dodeljena za zamenu kotlarnica u toplanama i javnim ustanovama, ali i individualnim ložištima preko 3000 građana.
Državna sekretarka naglasila je kooperativnost lokalnih zajednica, institucija, privrednih subjekata ali i građana u realizaciji svih ovih dragocenih projekata.
Cilj Sajma energetike, respektabilne sajamske manifestacije sa UFI licencom, jeste okupljanje stručnjaka, preduzeća, kompanija, organizacija, investitora i donosioca odluka iz različitih sektora energetske industrije kako bi se prikazala najnovija dostignuća u toj industriji, povezali profesionalci iz sektora, obrazovali posetioci o energetskim temama i promovisala održiva energetska praksa i zaštita životne sredine.
Počasno mesto pripada prezentaciji novih tehnologija i najnovijih dostignuća u oblastima kao što su obnovljivi izvori energije, energetska efikasnost, pametne mreže, skladištenje energije, usluge i rešenja koja mogu pomoći u poboljšanju održivosti i sigurnosti u sektoru energetike i druge inovacije.
Stručna predavanja, seminari, radionice i paneli sa vodećim stručnjacima iz industrije pružaju mogućnost dodatnog informisanja i obrazovanja, razmene znanja i diskusije o aktuelnim temama i izazovima u oblasti energetike.
Sajam ekologije Ecofair okuplja različite činioce iz sistema zaštite životne sredine – institucije, proizvođače opreme, distributere, reciklere, operatere, deponije, lokalne samouprave, komunalna preduzeća, generatore otpada, stručnu javnost, kako bi zajednički podizali svest o važnosti zaštite životne sredine, promovisali održivost i realizovali platforme za razmenu ideja, informacija i inovacija u vezi s ekološkim pitanjima.
Brojni edukativni programi, predavanja, radionice i paneli o različitim ekološkim temama pružaju mogućnost za obrazovanje učesnika i posetilaca o ekološkim izazovima, klimatskim promenama, zaštiti biodiverziteta, upravljanju vodama, zagađenju i drugim pitanjima od značaja za životnu sredinu.
Akcenat ove manifestacije je na finansiranju i upravljanju projektima u sektoru zaštite prirodne sredine, investicionim projektima i upravljanju otpadom, prečišćavanju i upravljanju otpadnim vodama, industrijskoj bezbednosti te domaćem zakonodavstvu u vezi sa ovom problematikom.
U visokokvalitetnom stručnom pratećem programu ovih manifestacija Privredna komora Srbije organizuje poslovni forum Srbija – Mađarska o saradnji u oblasti energetike i ekologije, konferenciju „Srbija na putu održivog razvoja“ te promociju akademskih programa, naučnih radova i projekata u oblasti ekologije. Ministarstvo rudarstva i energetike, pored ostalog, organizuje predavanje na temu „Inovacije u energetici u Srbiji“ i USAID tribinu „Manji računi, veći komfor, čistiji vazduh“.
JKP GSP Beograd ima sesiju o efektima primene autobusa na električni pogon u Beogradu sa stanovišta ekoloških performansi i energetske efikasnosti; Institut za standardizaciju Srbije o „Standardima i ekologiji“; MT-KOMEX o ugradnji panela i rasklapanju invertera; Društvo za zaštitu ptica Srbije – predstavljanje projekta LIFE Danube Free Sky – elektrokucija kao osnovni uzrok stradanja ptica u interakciji sa dalekovodima itd.
XVIII Međunarodni sajam energetike i 19. EcoFair održavaju se od utorka, 28. novembra, do četrvrtka, 30. novembra 2023. godine u Hali 1 Beogradskog sajma.
Radno vreme sajmova je od 10 do 17 časova.
Pojedinačna ulaznica košta 500 dinara, grupna 300 dinara, a parking u sajamskom krugu plaća se 150 dinara po satu.
Izvor: Beogradski sajam