Mogu li emisije metana da se usklade sa klimatskim ciljevima do 2030. godine

Foto-ilustracija: Pixabay

Prošla godina obeležena je rekordno visokim emisijama metana iz energetskog sektora. Ipak, kraj godine doneo je Konferenciju Ujedinjenih nacija o klimatskih promenama 2023 (COP28) i obećanja kojima je postavljen ambiociozan cilj za smanjenje ovih emisija.

Međunarodna agencija za energetiku (IEA), objavila je Global Methane Tracker, prvu sveobuhvatnu procenu globalnih emisija metana od završetka COP28. Istraživanje je pokazalo da je proizvodnja i upotreba fosilnih goriva dovela do gotovo 120 miliona tona emisija metara u 2023. godini, što je više nego u godini pre. Uz to, još 10 miliona tona emisija metana došlo je iz bioenergije.

Za oko 80 miliona tona emisija metana iz fosilnih goriva tokom prošle godine, odgovorno je svega 10 zemalja. Prva dva mesta zauzimaju Sjedinjene Države kao najveći svetski proizvođač nafte i gasa, a za njima ide Rusija. Kada je reč o uglju, prvo mesto zauzima Kina.

Kako se navodi, čak i ukoliko bi se u potpunosti primenila postojeća obećanja o smanjenu metana, ne bi se ostvarilo potrebno smanjenje za usklađivanje sa ciljem Pariskog sporazuma o 1,5oC. Procena IEA jeste da je za ostvarenje pomenutog cilja potrebno u ovoj deceniji smanjiti emisije metana iz fosilnih goriva za 75 odsto, a sa trenutnim obećanjima reč je o smanjenu od oko 50 odsto.

Pročitajte još:

Iako je 2023. godina imala rekordno visoke emisije, očekuje se da će se napori za smanjenje ovih emisija ubrzati u 2024. godine i kasnije. Ovo ohrabrenje dolazi nakon što se 200 vlada u okviru COP28 usaglasilo da se emisije metana značajno smanje do 2030. godine, kao i obećanja drugih učesnika Konferencije.

IEA navodi da važnu ulogu u smanjenju metana imaju sateliti, koji prate globalne emisije metana i na taj način pomažu njihovo identifikovanje i rešavanje. Satelit o kojem se u poslednje vreme govori jeste MethaneSAT, koji će zahvaljujući saradnji kompanije Gugl (eng. Google) i Fonda za zaštitu životne sredine (eng. Environmental Defense Fund), locirati i meriti emisije iz naftnih i gasnih operacija širom planete, preciznije nego bilo koji satelit do sada.

Gugl će omogućiti da podaci koje prikupi satelit, budu dostupni na Goole Earth Engine platformi za praćenje životne sredine na planetarnom nivou. Ova platforma pruža mnoštvo geoprostornih podataka i alata za njihovu analizu. Tako će korisnici moći da podatke koje je satelit prikupio kombinuju sa drugim skupovima podataka i analiziraju ih.

Katarina Vuinac

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti