Država će uskoro početi da subvenicioniše zamenu prozora i vrata, stavljanje izolacije na kuću i zamenu individualnih ložišta kako bi se povećala energetska efikasnost i smanjilo zagađenje u zemlji, ali i umanjili računi građana za grejanje i hlađenje, prenosi RTS.
Izvesno je da će ceo proces trajati godinama, ali još nije poznato ko će moći da konkuriše, koliko će da plaća država i po kojim kriterijumima.
Goran Rodić iz Građevinske komore Srbije kaže za RTS da će nova stolarija doneti uštedu od minimum 50 odsto, a nova fasada i do 70 odsto.
On je, gostujući u Beogradskoj hronici, rekao da će se sva uložena sredstva vratiti za tri do četiri godine, a ostalo je, kako kaže, čist benefit. Rodić dodaje da je ovaj potez države veoma pozitivan za građevinsku industriju, državu i građane.
„Ako neko stavi novu izolaciju na kuću, ušteda je 70 odsto. Ugraditi najnovije izolacione materijale koje svet ima nije skupo, ali u znatnoj meri poboljšava energetsku efikasnost. Kod nas je sada ugroženo oko dva miliona stambenih jedinica i to je jedan veliki zalogaj, ali i podstrek da se građevinska industrija i profili koji su joj potrebni razvijaju i školuju“, navodi Rodić za RTS.
Pročitajte još:
Primer na stanu od 50 kvadratnih metara
Na primeru stana od 50 kvadrata ističe da, ako se dodeljuje 500 evra po stanu, a neko želi da stavi aluminijumsku stolariju koja košta 3.000 evra, on će doplatiti 2.500 evra, a ukoliko želi da stavi plastičnu koja košta 700 evra, treba da doplati oko 200 evra. On dodaje da država neće pokrivati troškove demontaže, montaže i obrade špaletni koje građane koštaju između 700 i 500 evra.
Rodić ističe da svi veliki stambeni kolektivni objekti moraju da prođu kroz projektne biroe koji treba da daju uputstvo kako da se radi, jer to ne treba prepustiti građanima.
On smatra da bi država najpre trebalo da sazna ko je najveći isporučilac repromaterijala našoj industriji za stolariju i građevinsku fiziku, a to su, kaže, Nemci i Italijani. Rodić ističe da mi uvozimo sav repromaterijal, ali ga finalizujemo.
„Zato je ovaj potez za nas jako dobar, da bismo masovno zaposlili stanovništvo. To je ogroman posao i treba ga tako planirati. Za narednih deset godina“, ističe Rodić.
Izvor: RTS