Koliko je ostvariv plan gašenja termoelektrana u Nemačkoj

Foto-ilustracija: Unsplash (Raychel Sanner)

Nemačka je zemlja koja jasno zastupa razvoj obnovljivih izvora energije, smanjenja globalnog zagrevanja, smanjenja emisija štetnih gasova, i odustajanje od fosilnih goriva. Njeni ciljevi poklapaju sa globalnim klimatsksim naporima, i to je jasno pokazivala i na globalnom samitu COP28. Federacija nemačke industrije, povodom tih ciljeva, izrazila je zabrinutost zbog plana nemačke vlade da ubrza proces ukidanja proizvodnje električne energije na ugalj do 2030. godine, menjajući prethodno postavljeni cilj za 2038. godinu.

Predstavnici industrije smatraju da postoji nedostatak jasne strategije u vezi sa promocijom ulaganja u nove elektrane na gas. Trenutna situacija enegetskog sektora ukazuje na postojanje rizika, jer će termoelektrane na ugalj morati da rade duže zbog neadekvatnih rezervnih kapaciteta, uprkos postavljenim ciljevima.

Pročitajte još:

Foto-ilustracija: Unsplash (Alexander Tsang)

Iako je cilj vlade da do 2030. godine proizvede 80 odsto električne energije iz obnovljivih izvora, trenutna proizvodnja iz ovih izvora je nešto viša od 50 odsto. Iako je cifra dobra, investitorima nije još uvek sasvim sigurno ulagati u nove elektrane na gas, zbog sumnje u ideju brzog ukidanja termoelektrana, što potencijalno može napraviti problem, jer drugi izvori energije (kao što su elektrane na gas) neće moći da popune tu prazninu. Koliko god i industrijski sektor podržavao prelazak na OIE, nije sigurno uzdati se da će druge zemlje imati struju za izvoz u potrebnim količinama kada dođe vreme za to, prenosi agencija DPA.

U zaključku, iako udruženje podržava prelazak na obnovljivu energiju, ono poziva na uravnotežen i realističan pristup, čak i kada je u pitanju rezervni plan. Ambiciozni ciljevi vlade moraju biti usklađeni sa praktičnim strategijama i investicionim podsticajima kako bi se osigurala stabilna i održiva energetska tranzicija.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti