Koja je formula finansijske održivosti

Foto: ProCredit banka

O tome šta zaista može osigurati održivost poslovanja u vremenima visoke inflacije, rasta kamatnih stopa i globalnih političkih rizika, pred sam kraj izazovne 2023. godine razgovarali smo sa Igorom Anićem, predsednikom Izvršnog odbora ProCredit banke.

Na izmaku 2023. godine, u kojoj se ceo svet suočio sa egzistencijalnim pretnjama, sve većim rascepima između društvenih klasa i sveopštom krizom demokratije, baviti se pitanjima održivosti, odnosno opstanka velikih i malih biznisa, opravdano je iz mnogo razloga. A znamo li, uopšte, šta znači ostati održiv? Da li održivost podrazumeva samo kratkoročne taktike za očuvanje likvidnosti kompanije, ili održivost podrazumeva kompleksniji set znanja, projekcija i vizija, koji su, pre svega, čvrsto naslonjeni na poslovnu strategiju?

– U vreme kada se, po mišljenju mnogih, svet nalazi možda i u najopasnijoj tački ljudske istorije, ne odustajati od poslovne strategije je formula za održivost. Počevši od 2009. godine, pa narednih deset godina, bili smo svedoci ere niskih kamatnih stopa, što je dovelo do upumpavanja novca u finansijski i realni sektor. Cena pozajmljenog kapitala bila je zaista niska. U takvim uslovima kompanije su lako upravljale obrtnim sredstvima, a investicioni optimizam je bio na visokom nivou. Međutim, nakon tog perioda usledio je porast inflacije, a posledično i rast kamatnih stopa. Uz povećanje makro i geopolitičkih rizika, ovakva klima se odrazila i na banke i na preduzeća – upravljanje obrtnim kapitalom je postalo prioritet. Ipak, pokazalo se da kratkoročne strategije ili taktike koje imaju za cilj sada i odmah vidljive rezultate nisu održivo rešenje. Ovakav pristup vodi ka devijaciji u odnosu na primarno definisane ciljeve i usporava njihovu realizaciju.

U FOKUSU:

U praksi srećemo dosta primera adhoc projekata koji nisu usklađeni sa definisanim strategijama. Nekada je potpuno opravdano iskoristiti dobre prilike koje se pojave u hodu. Da li treba biti oprezan kako prihvatljivi rizici poslovanja ne bi prerasli šanse za opstanak biznisa?

Foto: ProCredit banka

– Kompanije ne bi trebalo nikada da zanemare bazična finansijska pravila za upravljanje likvidnošću, sa ciljem da ostvare brzi profit. Nije usamljen slučaj da se probijaju rokovi plaćanja dobavljačima ili smanjuju obrtna sredstva ispod minimuma, kako bi se finansirali projekti koji treba da donesu brzu zaradu. Kao što brod nikada ne bi stigao u luku bez držanja kursa koji pokazuje kompas, tako ni preduzeće ne sme previše da se udalji od definisane strategije. Vešto kombinovanje strategije i novih poslovnih prilika je izazov koji nam je nametnulo novo doba. Vreme je za demonstraciju znanja, poslovnih veština, ali i odvažnosti da ostanemo dosledni definisanim ciljevima. U biznisu, kao i u životu, uvek važi pravilo da je jedino sigurna naša sposobnost da se prilagodimo promenama.

Šta nas očekuje u finansijskoj 2024. godini i hoće li ona biti još jedna godina za preživljavanje, ili postoje šanse za poslovni rast?

– Tržište kapitala u Srbiji je i dalje veoma plitko. Šansu vidim u činjenici da postoji još dosta prostora i na strani berze i na strani dužničkih hartija od vrednosti koje još uvek nisu na pravi način eksploatisane. Odgovor na ovo pitanje zavisi i od način na koji će država regulisati tržište kapitala. Ono što bih ja poručio kompanijama jeste da mudro investiraju, da probaju da iskoriste šanse koje svaka krizna godina donosi, ali da uvek poštuju osnovna pravila finansiranja i održavaju kondiciju za nove potencijalne izazove. Jedno je izvesno – još uvek nije vreme za opuštanje.

ProCredit banka

Tekst je objavljen u Magazinu Energetskog portala ODGOVORNO POSLOVANJE

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti