Kinezi grade solarnu elektranu u svemiru

Foto-ilustracija: Pixabay

Kineski naučnici su pre nekoliko godina najavili da rade na projektu solarne elektrane koja će biti izgrađena u svemiru i koja će pomoću mikrotalasa ili lasera slati energiju na Zemlju.

Ova vest je tada, a i sada neverovatno zvučala, a da nije reč o projektu “na papiru” pokazuje to da se njegovoj realizaciji ozbiljno pristupilo.

Prema pisanju svetskih medija, Kina planira da do 2030. godine elektranu pusti u pogon i dobije prve megavate struje, dok će do 2050. dostići pun potencijal i tada će imati snagu koju trenutno ima najveća nuklearna elektrana u ovoj zemlji.

Naime, u geostacionarnu orbitu biće lansirani solarni paneli, na visinu od oko 36.000 kilometara. Biće postavljeni tako da prave mrežu dugu nekoliko kilometara i u kontinuitetu će slati energiju na Zemlju.

Tako će ova solarna elektrana raditi punom parom 24 sata, jer na nju neće uticati ni loše vreme, a ni mrak.

Baza za testiranje “Bišan” izgrađena je i spremna i do kraja godine bi trebalo da počne sa radom. Prema planovima, naučnici će prve testove raditi na visini od 300 metara, zatim će povećevati visinu do dva kilometra, a nakon toga bi solarne panele trebalo da lansiraju u svemir.

Naravno na razvoju ove tehnologije treba još mnogo da se radi, a troškovi implementacije ove solarne elektrane, kao i svega što je potrebno su veoma visoki.

Da je solarna energija dobijena iz svemira budućnost pokazuje i to da istraživanja u ovoj oblasti rade Japan i SAD, dok se u Velikoj Britaniji i Evropi izrađuju studije o potencijalu ove energije.

Milica Radičević

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti