Petrohemijska industrija je grana industrije koja se bavi proizvodnjom hemijskih proizvoda iz sirove nafte i prirodnog gasa. Ovi proizvodi uključuju različite vrste plastike, guma, deterdženta, đubriva, lekova, boja, kao i brojne druge materijale i hemikalije. Petrohemijski procesi obično uključuju razlaganje većih molekula sirove nafte ili tečnog gasa u manje, što omogućava dalju preradu.
Trenutna situacija petrohemijske industrije je vrlo značajna za globalnu ekonomiju s obzirom da transformiše energetske resurse u nove materijale koji se svakodnevno koriste svuda u svetu.
Zemlja koja je jedan od vodećih igrača u petrohemijskoj industriji jeste Kina. Razvoj petrohemijske industrije u Kini je intenzivan, s obzirom na to da ulaže ogromna sredstva u izgradnju novih postrojenja. U posljednjih nekoliko godina, Kina je značajno povećala svoje kapacitete za proizvodnju ključnih petrohemijskih elemenata poput etilena i propilena, postižući proizvodne kapacitete koji su uporedivi sa kapacitetima cele Evrope, Japana i Koreje zajedno, navodi se u izveštaju Međunarodne agencije za energiju (IEA).
Pročitajte još:
- KINA PRVA NA SVETU OSETILA ŽESTOKU KRIZU, UGROŽENA BEZBEDNOST HRANE
- ČETIRI KLJUČNE TAČKE DUGO OČEKIVANOG KLIMATSKOG SPORAZUMA SAD-KINA: NI REČI O SMANJENJU UPOTREBE UGLJA
- ŠTA DONOSI SPORAZUM O SLOBODNOJ TRGOVINI SRBIJA – KINA
Ovaj rast ne samo da je povećao domaću potražnju za naftom u Kini, već je i smanjio njenu zavisnost o uvozu petrohemijskih proizvoda, što lančano utiče na druge aktere na tržištu. Ovim se preoblikuje tržište nafte gde je jedan milion barela dnevno sada mera koja pokriva potražnju, a veliki uticaj ima upravo potražnja Kine za petrohemijsku industriju, navodi IEA. Kako se kineski petrohemijski sektor širi, dešava se i značajan uticaj na globalna tržišta koja zavise od petrohemije, kao što su plastika, sintetička vlakna i njihovi međuproizvodi.
Situacija na tržištu uvek utiče na sve aktere koji su na bilo koji način povezani sa ovom granom industrije, zbog čega se dešava pad petrohemijske aktivnosti u drugim regionima, uključujući Bliski istok i Aziju. Ali ni to nije izolovan slučaj, s obzirom da se i evropski petrohemijski proizvođači, bore se za poslovanje i svoju konkuretnost, naročito u doba kada je isporuka nafte u Evropu smanjena, i kada zbog svih zadatih ciljeva postoji tendencija da se nafta što manje koristi u Evropi. Međutim, SAD su tu nastupile kao veliki izvoznik petrohemisjkih sirovina, međuproizvoda i polimera.
Kina se sve više ističe kao glavni potrošač i proizvođač, dok SAD jača svoju ulogu kao izvoznik. Ova dinamika će verovatno imati dugoročneposledice, ne samo na petrokemijsku industriju već i na globalna tržišta nafte.
Energetski portal