Si Đinping se obratio putem video linka prisutnima na Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija u Njujorku i rekao da će Kina u skladu sa Pariskim klimatskim sporazumom povećati svoja zalaganja u smanjenju emisije ugljen-dioksida i planira da do 2060. godine postane ugljenično neutralna.
Predsednik je pozvao i ostale da se pridruže „zelenoj revoluciji“, a Kina želi da do kraja ove decenije smanji zagađenje i izgubi neslavno prvo mesto na listi najvećih zagađivača gasom na svetu.
Tuurlijk, en Timmermans is dolgelukkig…#durfnettedoenofjeserieusbent #China#klimaatakkoord #klimaatneutraal #milieu #CO2#Xi #vervuiling #uitstoot #stikstof #FakeNews#Miljardenwaanzin
— Magnus Clodovec 2 (@gidetuz) September 23, 2020
Kina je najveći dobavljač gasa za grejanje na planeti, ali je i zemlja koja je svetski lider u obnovljivoj energiji. Poslednjih godina zauzuma sve snažnije stavove o klimatskim promenama, a Đinping je obećao i da će povećati svoj doprinos usvajanjem snažnijih političkih mera i težiti inovativnom, koordiniranom, zelenom i otvorenom razvoju.
#Multinational companies account for nearly 5th of global #CO2 emissions
Emissions from @CocaCola’s supply chain are almost equivalent to those from mainland #China‘s food sector, researchers say@ChunhuaMs @ExposeLies2 @VanillaismDhttps://t.co/Z4i9s7IHvV via @ecobusinesscom
— ken cha_OzVeteransVote (@coolrunning2009) September 11, 2020
Đinping želi da postigne ugljeničnu neutralnost za 40 godina i ova izjava se istorijska jer je ovo prvi put da Kina pravi konkretne planove za postizanje nulte emsije CO2.
Ovi planovi se poklapaju sa rezultatima istraživanja Međunarodne agencije za obnovljive izvore energije (IRENA) je iznela podatak da bi emisija ugljen-dioksida koja se oslobađa sagorevanjem fosilnog goriva mogla da bude smanjena za 70 odsto do 2050. godine i potpuno otklonjena do 2060. godine.
Pročitajte još:
Kako bi se to postiglo, udeo obnovljivih izvora energije u primarnom snabdevanju energijom trebalo bi da bude povećan na 65 odsto do 2050. godine sa nivoa od 15 odsto iz 2015, navedeno je u izveštaju, a prenela je agencija Rojters.
#China aims to have #CO2 emissions peak before 2030 and achieve carbon neutrality before 2060 pic.twitter.com/iJA1Zv3AFl
— Alghadeer English (@alghadeertv_eng) September 22, 2020
Situacija se menja i u Nemačkoj, pa je energetska kompanija RWE, koja je najveći emiter ugljendioksida u Evropi 2018. godine, najavila u zvaničnom saopštenju da će do 2040. godine biti ugljenično neutralna.
„Svaki izvor energije ima svoju eru, sada je počela era obnovljivih izvora energije“ izjavio je Martin Šmitz izvršni direktor RWE-a i dodao da je kompanija opredelila i 1.5 milijardi evra godišnje za dalje investicije u proširivanje kapaciteta na obnovljive izvore energije.