Kako zaštiti solarnu industriju od sajber napada

Foto-ilustracija: Pixabay (Michael_Pointner)

Digitalizacija energetskog sektora značajna je prilika za njegov razvoj, povećavajući efikasnost elektrana i omogućavajući fleksibilno upravljanje decentralizovanim energetskim resursima. Digitalna rešenja za fleksibilnost mogla bi da dovedu do ušteda od 32 milijarde evra do 2030. godine i 160 milijardi do 2040.

Ipak, digitalizacija sa sobom donosi neke nove rizike, zbog čega je SolarPower Europe objavio novi dokument o sajber bezbednosti, s obzirom na očekivanja sve veće digitalizacije.

Sajber napadi mogu da dovedu do krađe i manipulacije podacima, da izazovu poremećaj operacije elektrana, kao i da destabilizuju elektroenergetski sistem. I u drugim industrijama, kao što su automobilska ili vetroenergija, takođe može da dođe do napada. Iako do sada u segmentu solarne energije nije došlo do incidenta, mnoge kompanije su već počele sa primenom mera bezbednosti.

Kako se navodi, Evropska unija usvojila je i napredne politike o sajber bezbednosti i zaštiti podataka. Solarna industrija, koja se sve više uključuje u energetski miks, poziva regulatorne agencije da politike i smernice Evropske unije o sajber bezbednosti prilagode specifičnostima solarnog sektora.

Prisećanja radi, Direktiva o merama za visoki zajednički nivo sajber bezbednosti širom EU (eng NIS2 Directive), stupila je na snagu 2023. godine. Njom su ažurirana pravila Evropske unija o sajber bezbednosti koja su uvedena 2016. godine.

Pročitajte još:

SolarPower Europe, izneo je nekoliko preporuka o politici. Ističe se da je potrebno da se poboljšaju zahtevi za upravljanje u oblasti mrežne i informacione bezbednosti, koji su propisani NIS2 Direktivom. Pored toga, treba povećati vidljivost rizika na niskonaponskim mrežama u Evropskoj uniji i nacionalnim okvirima. To podrazumeva i razvijanje boljih sistema za praćenje, analizu i upravljanje rizicima.

Drugo, operativni podaci solarnih elektrana trebalo bi da ostanu u okviru Evropske unije ili u jurisdikcijama koje mogu da obezbede sličan nivo bezbednosti. Korisnici i instaleri malih solarnih instalacija treba da upravljaju sajber bezbednošću svojih uređaja tako što će postavljati jake lozinke i instalirati bezbednosna ažuriranja.

Još neke od preporuka jeste da uspostavljanje lista najboljih praksi za bezbedan rad velikih elektrana, bude obavezno. Takođe, tela za standardizaciju treba da definišu osnovne standarde sajber bezbednosti koji bi trebalo da budu primenjene na male distributere energetskih resursa. Kako se navodi, ovi resursi su često povezani IT mrežom i daljinski su kontrolisani, što ih dodatno izlaže riziku od sajber napada.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti