Kakav je ekološki uticaj UN sistema

Foto-ilustracija: Freepik (freepik)

Godišnji ,,Greening the Blue Report 2023’’, izveštaj je istoimene Greening the Blue inicijative Programa Ujedinjenih nacija za životnu sredinu (UNEP), koja ima za cilj uključivanje i podršku UN sistema u tranziciji prema većoj ekološkoj održivosti u upravljanju njegovim objektima i poslovanjem. Ovaj izveštaj uključuje 57 entiteta iz UN sistema i šire, međutim nisu svi svi entiteti izvestili o svim oblastima ekološkog uticaja.

Ovogodišnji izveštaj obuhvata podatke za 2022. godinu za pet ključnih oblasti ekološkog uticaja: emisije gasova staklene bašte, otpad, zagađenje vazduha, voda i biodiverzitet.

Govoreći o emisijama gasova staklene bašte, neki od najavžnijih razultata istraživanja jesu da su operacije i postrojenja Ujedinjih nacija ukupno emitovale 1,4 miliona tona CO2ekv (ekvivalent ugljen-dioksida) po osobi. Gledajući prema različitim izvorima, 38 odsto su činila putovanja avionom, 47 odsto emisija došlo je iz objekata, dok je 15 odsto proizašlo iz drugih vidova prevoza. Ovde se može pomenuti i zagađenje vazduha, a u ovom delu istraživanja učestvovalo je preko 300.000 osoblja iz 54 entiteta. Podaci pokazuju da je sistem UN koristio ko 300 miliona litara goriva za svoje vozne parkove, ali i druge potrebe.

Kada je reč o otpadu, za ceo UN sistem po osobi prosečan generisan otpad iznosio je 321 kilogram. Ovde je obuhvaćeno 255.000 osoblja iz 49 entiteta.

Pročitajte još:

Prosečna potrošnja vode u okviru sistema Ujedinjenih nacija bila je 49 kubnih metara po osobi. Ovi podaci su dobijeni na osnovu izveštaja za 270.000 osoblja u 51 entitetu. Za sada se četiri odsto potrošene vode u UN sistemu reciklira.

Zaštita biodiverziteta postaje takođe sve važnije pitanje. Neki entiteti započeli su da sprovode analize njihovog uticaja na lokalni biodiverzitet. Treba reći i da je u 2021. godini usvojen Zajednički pristup integraciji biodiverziteta i rešenja zasnovanih na prirodi za održivi razvoj u planiranju i sprovođenju politika i programa Ujedinjenih nacija.

Foto-ilustracija: Freepik (freepik)

Upravljanje životnom sredinom, pokazalo je sledeće rezultate. Sedam entiteta UN ispunili su ili premašili kriterijume za implementaciju sistema upravljanja životnom sredinom, a još njih 15 su blizu postavljenog kriterijma.

Na kraju, kaža se govori o ljudskim resursima, 31 entitet ima dostupnu obuku iz zaštite životne sredine za svoje osoblje.

Preciznije, ,,Greening the Blue Report 2023’’ ističe uticaj na životnu sredinu više od 300.000 zaposlenih u 57 entiteta širom centrale, ali i terenskih kancelarija i operacija na terenu. Ovaj Izveštaj izrađuje se svake godine od 2009. godine, sa detaljnim opisima ekološkog otiska sistema Ujedinjenih nacija kao i naporima da se on smanji. Neki od ovih entiteta su Organizacija za hranu i poljoprivredu (FAO), Program Ujedinjenih nacija za životnu sredinu (UNEP), Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), Svetska meteorološka organizacija (WMO), Međunarodna organizacija za migracije (IOM) i druge.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti