Potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić izjavio je juče, 23. jula, o oporavku srpskog turizma možemo da govorimo tek od marta sledeće godine.
Ljajić je u izjavi za Televiziju Pink rekao da je gotovo nemoguće porediti brojke iz ove godine sa onima iz bilo koje prethodne kada je turizam u pitanju.
On je podsetio na to da smo u januaru imali rast broja noćenja stranih gostiju od 28 odsto, u februaru 18 odsto, dok je u aprilu zabeleženo 95 odsto manje ostvarenih noćenja stranih turista u odnosu na prošlu godinu.
Taj pad pokušavamo da delimično nadomestimo sa domaćim gostima, naveo je potpredsednik Vlade i ukazao na to da je interesovanje za vaučere, od kako se pojavio drugi pik epidemije, u padu.
Ljajić je, odgovarajući na pitanje zašto su domaći ugostitelji dosta podigli cene, rekao da država nema mehanizme da bilo kog privatnika natera da cene podigne ili snizi.
Prema njegovoj oceni, sa domaćim gostima situacija neće biti tako dramatična kao sa stranim, ali biće neuporedivo u odnosu na prošlu godinu.
On je, govoreći o problemu sa kojim se suočavaju turističke agencije, rekao da one nisu očekivale drugi pik, već su krenule sa realizacijom rezervacija koje su imale čak od prošle godine.
U prilog tome govori i činjenica da je interesovanje, uprkos svim apelima da se letuje u Srbiji, bilo veće za Grčku nego za naše destinacije, objasnio je Ljajić.
Pročitajte još:
Država je, kako je napomenuo, pokušala da pomogne sa uredbom o zamenskom putovanju tako što će putnici moći da zamene putovanje u narednih godinu i po dana, a ako se to ne dogodi mogu da povrate novac.
Međutim, situacija se drastično promenila jer se otkazuju i aranžmani zakazani nakon 15. marta, napomenuo je on i dodao da će pomoć privredi, koju je najavio predsednik Republike, važiti i za agencije.
Istovremeno, potpredsednik Vlade je precizirao da u Srbiji prodaja na malo u maju beleži rast 4,7 odsto u odnosu na maj prošle godine, dok je spoljnotrgovinska razmena manja za približno devet odsto.
Ljajić je naveo da svi supermarketi beleže rast prodaje, s tim što ljudi kupuju određeni asortiman proizvoda, dok prodaja garderobe i nameštaja beleži značajan pad.
Izvoz je manji za 8,7 odsto, a uvoz 7,1 odsto, dodao je on i naglasio da je za nas najbitniji oporavak dva tržišta gde najviše izvozimo, a to su Nemačka i Italija.
Izvor: Vlada Srbije