Grinpis je početkom februara poslao pisma gradonačelnicima Rijeke i Zagreba i njihovim saradnicima u kojima ih poziva da što pre prestanu sa štetnom praksom prikazivanja fosilnog gasa u pozitivnom kontekstu. Naime, već dugi niz godina autobusi gradskog prevoza u Zagrebu i Rijeci nose natpise poput: ,,Čuvajmo životnu sredinu! Vozimo na prirodni gas!”, odnosno “Vozim na gas, prema prirodi sam pristojan i fin!”.
U svom apelu, Grinpis upozorava da je gas, poput uglja i nafte, fosilno gorivo i da kao takvo ima katastrofalan uticaj na klimu.
,,Svedoci smo sve češćeg i sve goreg uticaja klimatskih promena na naše krajeve, uključujući i u gradovima poput Zagreba i Rijeke, zbog čega je neprihvatljivo nastavljati dosadašnju praksu da se bilo koje od fosilnih goriva, glavnih krivaca za aktualnu klimatsku krizu, prikazuje u pozitivnom svetlu”, izjavila je Petra Andrić, programski menadžer Grinpisa u Hrvatskoj.
Pročitajte još:
- RUMUNSKE VLASTI NA SUDU: PRVI PUT U REGIONU, TUŽBA ZBOG LOŠEG ODGOVORA NA KLIMATSKE PROMENE
- KLIMATSKE PROMENE U 12 SLIKA I REŠENJA ZASNOVANA NA PRIRODI
- SKORO POLOVINU GLOBALNOG ZAGREVANJA IZAZVALO JE SAMO PET ZEMALJA, EVO KOJE SU U PITANJU
,,Čekali smo odgovor više od dva meseca, ponavljali upite telefonom, pa nakon što nismo dobili odgovor, sada se gradovima Zagrebu i Rijeci obraćamo s istim zahtevom i putem medija”, dodala je ona.
U Grinpisu podsećaju da je metan, koji čini najveći deo fosilnog gasa, čak 84 puta snažniji gas staklene bašte od ugljen-dioksida, posmatrano u periodu od 20 godina.
,,Fosilni gas u EU moramo da izbacimo iz upotrebe najkasnije do 2035. godine, ako želimo da na odgovoran i pravedan način obuzdamo globalno zagrevanje i da ga zadržimo unutar porasta temperature od 1.5 stepeni. Važan korak na tom putu je i prestanak reklamiranja i lažnog prikazivanja tog štetnog proizvoda, slično kao što je davno urađeno sa cigaretama i pušenjem. Zbog toga pozivamo gradove Zagreb i Rijeku da i na ovaj način daju doprinos borbi protiv klimatskih promena, glavnog izazova našeg vremena, kako u Hrvatskoj i Evropi tako i u svetu”, zaključuje Andrić.
Izvor: Greenpeace