Izveštaj Organizacije za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija (FAO) pokazuje pad referentne vrednosti svetskih cena prehrambenih proizvoda sedmi mesec zaredom zajedno sa februarom, usled smanjenja međunarodnih cena za sve glavne žitarice koje su prevagnule nad porastom cena šećera i mesa.
Indeks cena hrane FAO za februar beleži 0,7 odsto manje u odnosu na januar i 10,5 odsto manje u odnosu na isti mesec prethodne godine. Cene žitarica opale su za 5,0 odsto u februaru, sa najvećim padom izvoznih cena kukuruza zbog očekivanja velikih žetvi u Južnoj Americi i konkurentskih cena iz Ukrajine, dok su cene pšenice pale zbog snažnog izvoza iz Ruske Federacije. Indeks cena biljnog ulja smanjio se za 1,3 odsto od januara, uglavnom zbog padanja cena sojinog ulja, dok su cene palminog ulja neznatno porasle. Cena pirinča je takođe pala za 1,6 odsto.
Pročitajte još:
- RASPISAN POZIV ZA SUBVENCIJE ZA TOV STOKE
- KAKO DOMAĆI POLJOPRIVREDNICI DA ISKORISTE EVROPSKU KASU
- PODSTICAJI ZA BILJNE KULTURE VAŽIĆE I ZA PARCELE KOJE ČEKAJU VERIFIKACIJU
S druge strane, indeks cena šećera je porastao za 3,2 odsto u februaru, reflektujući zabrinutost zbog proizvodnje u Brazilu, Tajlandu i Indiji. Cena mesa, prvenstvneo goveđeg i peradi, takođe je porasla, a razlog za to jeste i uticaj jakih kiša na transport stoke u Australiji, dok su cene svinjskog mesa blago porasle zbog povećane potražnje iz Kine. FAO indeks cena mlečnih proizvoda porastao je, vođen većom potražnjom za puterom od strane azijskih kupaca.
Globalna trgovina žitaricama trebalo bi da poraste, podstaknuta izvozom kukuruza iz Ukrajine i većom potražnjom iz Kine. U Americi, Rusiji, Kini, Indiji i Pakistanu se zbog povoljnih vremenskih uslova takođe mogu očekivati dobri prinosi ove godine.
Izveštaj takođe ukazuje na akutnu nesigurnost hrane u 45 zemalja širom sveta, uzrokovane sukobima i lošim vremenskim uslovima, posebno ističući zabrinutost za stanovnike pojasa Gaze i zemlje južne Afrike koje su pogođene sušom povezanom sa El Ninjom.
Energetski portal