Futuristički pogled na energetiku do kraja decenije

Foto-ilustracija: Unsplash (Raphael Cruz
)

Svet se našao u kompleksnoj energetskoj situaciji nakon talasa pandemije, potom pitanja energetske krize kao glavne teme širom sveta, i vrlo teških međunarodnih odnosa.

Međutim, paralelno sa tim, na globalnom nivou pokušava se sa obuzdavanjem klimatskih promena na duže staze, potenciranjem korišćenja OIE, kao jedinog ispravnog održivog puta u energetskom sektoru. Kako to nije moguće odmah ostvariti, zadaju se postepeni ciljevi.

Nove vizije budućnosti globalnog energetskog sektora iscrtane su u najnovijem izdanju World Energy Outlook 2023, nudeći progresivnu sliku prelaska na čistu energiju do 2030. godine, objavila je Međunarodna agencija za energiju (IEA). Čiste tehnologije preuzimaju dominaciju i redefinišu konvencionalne energetske paradigme, potkrepljujući novu eru održivosti, inovacija i ekološke odgovornosti.

Novi izveštaj Međunarodne agencije za energiju je izložio podatke pomenutog izdanja koje  predviđa budućnost gde električni automobili neumorno voze putevima, s brojem koji je desetostruko veći od današnjeg. Solarna energija je u ekspanziji, producirajući električnu energiju koja nadmašuje trenutni celokupni energetski sistem Sjedinjenih Država, dok se udeo obnovljivih izvora u globalnoj električnoj energiji penje ka 50 odsto.

PROČITAJTE JOŠ:

U ovoj revolucionarnoj klimi, fosilna goriva postepeno gube svoj teren, ali su ipak, još uvek, vrlo prisutna. Previđa se smanjenje učešća fosilnih goriva u globalnom energetskom snabdevanju sa stabilnih 80 odsto na 73 odsto do 2030. godine, dok se za emisije ugljen-dioksida (CO2) očekuje da dostignu svoj vrhunac do 2025. godine. 

Photo-illustration: Pixabay

Očekuje se da će Kina postati dominantan igrač, čineći skoro polovinu ukupnog povećanja globalne potražnje za gasom od 2022. do 2026. godine, koristeći resurse za pogon svojih industrijskih sektora.

Svet će takođe biti svedok proširenja globalnog LNG (tečnog prirodnog gasa) kapaciteta od 25 odsto u istom periodu, što će podstaći Sjedinjene Države da učvrste svoj stav kao najvećeg izvoznika LNG-a kroz razvoj novih postrojenja, navodi se takođe u izveštaju IEA. Međutim, prema predviđanjima, ukoliko bi se desilo da svet poveća svoj proizvodni kapacitet za 800 GV novih solarnih kapaciteta do kraja decenije, došlo bi do 20 odsto smanjenja proizvodnje električne energije na ugalj u Kini, navodi se na sajtu IEA. 

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti