EU: Usvojena nova pravila za smanjenje supstanci i gasova koji oštećuju ozonski omotač

Foto-ilustracija: Freepik (lifeforstock)

U Evropskoj uniji, Savet je usvojio dve uredbe koje treba da dodatno podstaknu postepeno smanjenje fluorovanih gasova i drugih supstanci koje oštećuju ozonski omotač i uzrokuju globalno zagrevanje.

Novim pravilima propisuje se da će do 2050. godine potrošnja hidrofluorougljenika (HFC) u potpunosti će prestati. Kada je reč o proizvodnji, u smislu proizvodnjih prava koja je Komisija za proizvodnju HFC-a (eng Commission to produce HFCs) dodelila, ona će od 2036. godine biti smanjena na minimum, odnosno 15 odsto.

Pored toga, za nekoliko kategorija proizvoda i opreme koja sadrže HFC uvodi se potpuna zabrana stavljanja na tržište. Reč je o onim kod kojih je tehnološki i ekonomski izvodljiv prelaz sa ovih gasova na alternativne, uključujući određene domaće frižidere, pashladne uređaje, pene…

Određene su i godine u kojima će doći do potpunog ukidanja upotrebe ovakvih gasova u klimatizaciji, toplotnim pumpama i rasklopnim uređajima.

Za male monoblok toplotne pumpe i klima uređaje, manje od 12kW za godinu je postavljena 2032, a za split klima uređaje i toplotne pumpe to je 2035. godina. Ipak, za određene tipove split sistema koji imaju snažniji uticaj na globalne zagrevanje, rokovi će biti kraći.

Pročitajte još:

Rasklopni aparati srednjeg napona, odnosno ne veći od 52 kV, koji se oslanjaju na fluorovane gasove potpuno će se iz upotrebe izbaciti 2030. godine, dok je za visokonaponske rasklopne aparate preko 52 kV za godinu postavljena 2032.

Komisija ima rok najkasnije do 1. januara 2030. godine da razmotri uredbu i da proceni dostupnost, izvodljivost i isplativnost alternativa za ove gasove.

Kada je reč o supstancama koje oštećuju ozonski omotač, biće gotovo sve zabranjene, uz strogo ograničene izuzetke i tu se misli na korišćenje ovakvih supstanci kao sirovina za proizvodnju drugih supstanci. Pod strogim uslovima dozvoljava se njihova upotreba i u laboratorijama, ali i u svrhu zaštite od požara u posebnim primenama, kao što su vojna oprema i avioni.

Sledeći korak jeste potpisivanje ovih uredbi od strane Saveta i Evropskoj parlamenta, nakon čega će biti objavljene u Službenom listu EU i stupini na snagu 20 dana kasnije.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti