U Evropskoj uniji godišnje nastane 2,2 milijarde tona otpada, od čega više od četvrtine predstavlja komunalni otpad, navodi se na sajtu Evropskog parlamenta.
Količina nastalog otpada razlikuje se od države do države, a uglavnom one bogatije proizvode i više. Iako je u prethodnim godinama, gledajući prosek svih država, došlo do povećanja, dobra vest je da se unapredio i način upravljanja otpadom.
Evropska unija neprestano donosi nove ciljeve koji uključuju kako smanjenje nastanka otpada, kroz recimo ponovnu upotrebu, tako i recikliranje i kompostiranje kada do njega dođe.
Pročitajte još:
- RUMA: POČELI RADOVI NA SANACIJI I ZATVARANJU NESANITARNE DEPONIJE
- STARI NAČIN ODLAGANJA OTPADA U DEPONIJI „VINČA” ODLAZI U ZABORAV
- UNAPREĐENJE SISTEMA UPRAVLJANJA OTPADOM U PETROVCU NA MLAVI
Statistički podaci pokazuju da se 2021. godine u EU ukupno recikliralo i kompostiralo oko 50 odsto komunalnog otpada. Neke članice su već uspele da dostignu, pa i premaše, procenat koji je postavljen u cilju EU, da se do 2030. ponovo koristi ili reciklira 60 odsto komunalnog otpada.
Kada je reč o odlaganju otpada na deponije procenat je smanjen, gledajući podatke da se u 2017. odlagalo 24, a u 2020. godini 18 odsto. Postavljeni cilje EU jeste da se do 2035. taj procenat smanji na 10 odsto.
U ovom periodu odlaganje su značajno smanjile Hrvatska, Poljska, Slovačka, Kipar, Grčka, Malta i Rumunija.
Energetski portal