Države članice dogovorile su mandat predsedništva kako bi započeo pregovore sa Evropskim parlamentom o dva predloga propisa, koji imaju za cilj postepeno smanjivanje supstanci (čestica) koje izazivaju emisiju gasova staklene bašte i oštećuju ozonski omotač, navodi se na sajtu Evropskog saveta i Saveta Evropske unije.
Uticaj koje fluorisani gasovi imaju na globalno zagrevanje je i do nekoliko stotina hiljada puta veći od CO2. Čestice koje oštećuju ozon dovode do formirana rupe u ozonskom omotaču, koji predstavlja zaštitu od UV zraka.
Iako je postojeće zakonodavstvo EU već značajno ograničilo upotrebu ovih gasova, predlozi o kojima se raspravlja dodatno će smanjiti njihove emisije u atmosferu.
Ovakve supstance i dalje su dozvoljene u laboratorijama i hemijskoj proizvodnji, a regenerisane supstance se mogu koristiti u specijalizovanoj opremi za zaštitu od požara, kao što je u avionima.
Pročitajte još:
- IPCC O KLIMI: MOŽEMO I MORAMO PREPOLOVITI GLOBALNE EMISIJE DO 2030!
- EVROPSKI PARLAMENT USVOJIO NOVI CILJ ZA SMANJENJE EMISIJA STAKLENE BAŠTE
- EVROPSKI PARLAMENT NOVOM UREDBNOM SMANJENJE EMISIJA DO 2030. POVEĆAO SA 30 NA 40 ODSTO
Fluorisani gasovi nalaze se u brojnim proizvodima koji se koriste u svakodnevnom životu, kao što su frižideri, klima uređaji i lekovi. Takođe se koriste u toplotnim pumpama i rasklopnim uređajima u elektroenergetskim sistemima.
Predlog revidirane uredbe posebno uključuje izričit zahtev da se određene vrste pena koje sadrže ove supstance, povrate iz građevinskog otpada i otpada od rušenja, kako bi se unišile ili ponovo koristile.
Cilj je i da se modernizuje sistem licenciranja kako bi se uskladio sa postojećim trgovinskim pravilima u oblasti životne sredine, koji omogućavaju automatsku carinsku kontrolu po pošiljci, uz zaustavljanje nelegalne trgovine.
Pregovarački mandat koji su dogovorile države članice pridržava se principa predloga uz unošenje nekoliko izmena od strane Saveta, kao što je ona da se odlože neke zabrane koje su uglavnom u vezi sa toplotnim pumpama, kako bi se predlog usaglasio sa ciljevima postavljenim u okviru REPoverEU. Savet je, primera radi uključio i zabranu upotrebe veoma snažnog gasa staklene bašte sumpor heksafluorida, koji se koristi u električnim razvodnim uređajima, uz istovremeno dodavanje niza zaštitnih mera kako bi se izbeglo da ove zabrane ugroze funkcionisanje električnih mreža.
Savet i Parlament sada treba da uđu u pregovore kako bi postigli dogovor o konačnom obliku propisa. Sporazum će tada morati da formalno usvoje obe institucije, pre nego što bude objavljen u Službenom listu EU i stupi na snagu.
Energetski portal