Evropska agencija za životnu sredinu (EEA) objavila je ažurirani pregled kvaliteta vazduha u evropskim gradovima koji pokazuje da Upsala i Umeo u Švedskoj i Faro u Portugalu imaju najčistiji vazduh.
Pregled kvaliteta vazduha u evropskim gradovima rangira 375 gradova od najčistijih do najzagađenijih na osnovu prosečnih nivoa finih čestica (PM 2,5) jer je to zagađivač vazduha sa najvećim negativnim uticajima na zdravlje. Podaci su prikupljeni sa preko 500 stanica za praćenje na urbanim lokacijama širom zemalja članica EEA u poslednje dve kalendarske godine – 2022. i 2023.
Ovaj dokument pokazuje da je samo 13 evropskih gradova imalo prosečne koncentracije sitnih čestica koje su bile ispod dozvoljenog nivoa koje propisuje Svetska zdravstvena organizacija, a koji iznosi pet mikrograma po kubnom metru vazduha. Ovi gradovi uključuju i četiri severne prestonice: Rejkjavik, Talin, Stokholm i Helsinki.
Pročitajte još:
- Sejanje oblaka uz pomoć dronova kao borba protiv suše
- EU: Zakon o obnovi prirode stupio na snagu
- Italija ponovo otvara rudnike u potrazi za kritičnim mineralima
Tri od četiri Evropljana žive u urbanim sredinama i većina njih je izložena nebezbednom nivou zagađenja vazduha. Poboljšanje kvaliteta vazduha do nivoa koje preporučuje SZO moglo bi značajno da smanji preuranjene smrti uzrokovane zagađenjem vazduha.
Akcioni plan Evropskog zelenog dogovora o nultom zagađenju postavlja cilj da do 2030. godine smanjenji broj prevremenih smrti uzrokovanih finim česticama za najmanje 55 odsto, u poređenju sa nivoima iz 2005. godine, dok je dugoročni cilj da do 2050. godine nema značajnih uticaja kvaliteta vazduha na zdravlje.
Kasnije ove godine, EEA će objaviti analizu o uticaju zagađenja vazduha na ekosisteme i zdravlje ljudi. Ovo uključuje procene smrtnih slučajeva i lošeg zdravlja koji se mogu pripisati lošem kvalitetu vazduha.
Energetski portal